Sign in to follow this  
Followers 0
dr_skepsys

Evitati INTERAMERICAN

11 posts in this topic

Salut prieteni.

Va sfatuiesc sa nu ajungeti in situatia mea de a plati avocati ca sa dea societatea InterAmerican confirmare de plata la devizul de reparatii al masinii in service, in conditiile in care reparatiile sunt gata de 2 saptamani.

Dauna ar fi si nu prea: in mare - capota, radiatoare, aripa, far, bara, intercooler, si restu maruntisuri sa zic - dar datorita faptului ca am cerut/impus celor de la service sa imi comande DOAR piese originale, valoarea devizului a ajuns la 22000 RON, unde manopera este doar 1800 RON.

Sa va citez din dialogul scurt cu domnul Raducanu Cristi, director pe tara departament daune Interamerican Bucuresti:

R.C. - "Domnule, sincer sa fiu, dupa parerea mea, este mult exagerata valoarea devizului celor de la service!"

Eu. - "Himm, ma scuzati, dar luand in consideratie ce criterii ati ajuns la aceasta concluzie, caci este service agreeat si recomandat de societatea dumneavoastra, iar dansii au pus la dispozitie toata documentatia contabila a pieselor comandate ?"

R.C. - "Poooi, dupa ce m-a sunat inspectorul nostru de la Ploiesti, domnul Marin Marian", (alt parsiv, care tind sa cred mai mult ca i-a fost teama sa semneze CORECT acest deviz - el lasand la service doar o mazgaleala cu "sunt de acord cu reparatiile" si nu "sunt de acord cu valoarea devizului" cum ar fi trebuit), "m-am uitat si eu pe AutoVit, si nu face 6000 de euro masina cu totul, deci in concluzie nu am cum sa fiu de acord!"

Eu. - Am inchis telefonul.

P.S. Contractul CASCO este facut la o valoare asigurata de 11.400E a masinii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am patit-o cu Interamerican. Am fost lovit din spate la o trecere de pietoni.

Norocul meu ca atunci nu aveam volvo ci un opel vechi. NU au vrut sa imi repare masina!!!!Strigator la cer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahmmm

Si am uitat sa va zic cat costa acest CASCO (DeLuxe chipurile) - 780E pe an, iar ca sa fiu chipurile client fidel mi-am facut la ei si RCA, si pensia obligatorie, asigurare medicala si asigurare de viata....cand ma gandesc ca aveam de gand sa asigur si casa tot la ei...mai bine vorba aia: "Cu al de sus innainte!"

Pe 22 iunie a trecut anu; credeti ca mai fac la ei ??!!?? >:(

Intre timp astept cu infrigurare sa ajunga maratonistul meu de contract pe masa celor din Bucuresti, plecat de vineri dimineata (prin curier zic ei) si neajuns nici azi la sfarsitul programului. Adevarul este ca e drum lung si cu multe primejdii la tot pasul de la Ploiesti la Bucuresti.

Nu de alta dar sa am timp sa tricotez un baner cu "SOSIRE" pe el.

Si ca sa va tin la curent am mai aflat astazi 2 dude faine rau, culmea, tot din interiorul lor:

1. este o conspiratie a firmelor concurente, care mituiesc oameni cu putere de decizie din Interamerican, sa creeze probleme cat mai urate clientilor, astfel societatea urmand sa ajunga intr-un timp relativ scur si anume pe butuci.

2. au cea mai tare trupa de avocati, care sfarama tot ce le iese in fata judecatorului...

Am inteles ca daca ajungem in tribunal o sa-mi faca la expertize si evaluari de o sa ma plictisesc...

Ramane de vazut care pe care

Share this post


Link to post
Share on other sites

super nashpa ce citesc...

De-aia l-am intreabat eu pe membrul mexicanu - daca se merita CASCO la o masina mai veche de 8 ani in aceasta tara frumoasa,iar el mi-a zis ca se merita oricind (pentru asiguratori, desigur!). Te pun sa platesti sute de euro anual si la un accident iti scot ochii , vin cu texte gen:masina nu valoreaza inainte de accident decit x euro, cum sa va dam atitia bani pe reparatie ? Fuck The System !

Hai, ca m-am enervat iar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt hotarat!

Daca pana vineri nu se rezolva pe cale amiabila desi pentru mine s-au consumat de mult nervisorii disponibili pentru amabilitati, fac imprumut la banca, imi iau alta masina, si ma judec cu ei pana in panzele albe.

Deja "am pregatit" documentatia legala cu firma unde lucrez pentru a cere justificat prejudicii de 200E pe zi, sa le iasa pe nas.

Mi-e groaza sa ma gandesc cati au fraierit; oameni care sa zicem nu au avit posibilitatile mele de informare/atitudine/actiune....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiri calde!

Minune nevoie mare. A ajuns dosaru la Bucuresti, abia azi dupa pranz.

El are saracu doar 5 foi. Colak de wcu peste pupaza zic ei ca mai e si incomplet: lipseste factura de raparatii (care intre oameni doar inteligenti fie vorba cei de la service pot sa o faca doar daca stiu si ei pentru ce suma, iar cum InterHaHaMerican nu au dat accept pentru suma dupa devizul de reparatii..., deci care va sa zica nu exista pacatoasa factura...). Si pentru ca tot e atat de "stufos" au nevoie bietii trogloditi birocrati nici mai mult nici mai putin de 3 zile pentru ample analize. Deh daca la ei dureaza o ora pauza de cafea si 2 cea de masa....e cam limitat timpul de lucru....

Mai mult, ca sa mai gaseasca ei un mic nod in papura, se bat cu pumnul in piept ca nu au decontare directa cu "acel service dubios" cu care "am profitat eu sa lucrez".

Promt din fire, avocatul isi facea cruce cu o mana, si cu cealalta suna la Ploiesti la service de unde i-au trimis bietii oamenii (scrasnin din dinti cred si boscorodindu-ma la cate batai de cap le dau si lor) copie fax si anume dupa Conventia oficiala pe care o au cu aceasta nemaipomenita societate de asigurari. Mai multe, doar nervisorii lui mai stiu...

Investigatiile continua....tot pe banii mei binenteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfat ... parintesc ... pe care o sa il urmez primu :

Eu lucrez la firma de CASCO cu ARDAF, si asta pentru ca inspectorul de daune mi-e foarte bun prieten si cand am avut vreo problema s-a dat OKu la decontare inainte sa se faca factura din service, si va zic sincer ca zilele astea vazusem prin Slobozia o gargarita ceva alba cu INTERAMERICAN (gen matiz dar cred ca era strain), daca il prind prin oras ii "catapultez" una pe orice parte il prind ca la mine n-am ce sa patesc mult la ditamai tancu, dar ala cu gargarita tare nu mi-e mila de el. :)

astept OKu de la dr_skepsys si maine plec la "hunting" de interhahamericanisti :) vorba unui clasic in viata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa fiu scurt si la obiect(sper)

1. Masina ta este Supra-Evaluata, si acum nu stiu cum sa o scoata la capat.

2. Nu exista aceea conspiratie legata de InterA si oameni platiti...ei sunt pe duca si singuri nu trebuie sa ii ajute nimeni din exterior...ce incearca ei sa faca acum este se mai diminueze pierderile...pe carca asiguratilor fireste! ???

3. Sunt 90% convins ca dosarul tau nu va ajunge in instanta chiar si cu acei super Super avocati. ;)

4. Lipsa de profesionalism din partea directorului spune tot despre ei si slujba lor de bad, cum poti sa ii spui unui om ca masina lui pe Autovit face cat reparatia...Acum caluclam primele si SA in functie de Autovit?  ???Dar au pus 11.400 SA ca sa ia prima babana! >:( pffff, Ai inregistrat cumva convorbirea? (99% nu cred da...intrebam). Propun inlocuirea Schwacke cu Autovit.ro! ;D

5. Din fericire 8)...se pare ca esti un tip care nu se lasa batut usor, din nefericire cine stie cati or mai fi fost in situatia ta! :-\

Acum, daca se poate aici sau pe PM ceva detalii exacte sau o copie a contractului dovada si cum s-a intamplat accidentul se poate? ???

@smif, daca nu ai pile la Ardaf esti un om mort...si pt o reparatie de 8 mil la o dacie din 2002 inca se plimba omu, a fost lovit de un unu cu RCA la ardaf, si o dau la intors ca are ala probleme cu RCA si etc...au trecut 3 luni de la iesirea din service a masinii..si nimik! Noi nu am stiut de problema pana nu a venit mosulica la noi si ne-a zis...ca l-a sunat ep ala de la lovit si a luat leg cu noi...ca aia nu gasesc acte doveditoare de plata...si etc... Ce mai, le-am pus la dispozitie toata documentatia de la bordereou de primire la cel de depunere a RCA-urilor, in 2 sapt a primit banii! De asta zic, cine stie cati or fi care Tac si Inghit!

Si 95% din romani vad 2 situatii in cazurile astea 1.Tac si Inghit, 2. Dau spaga ca sa isi primeasca banii cuveniti! Iar aici noi gresim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu cum a facut baiatu asta evaluarea, dar imi zicea ca e valoare de catalog a masinii pentru anul 2007. Acum daca e asa cum zici tu, mai grav, eu nu am zis nimic la momentu respectiv. Imi scapa momentan acum informatia asta cum se face evaluarea.

Cat despre cei de la InterHaHaMerican, s-au gandit ei ca nu ar fi rau, pentru a ma mai incurca un pic, sa schimbe cronologia documentelor. Ce deviz de reparatii, ce accepturi, nimic: vor direct factura de reparatii, care la insistentele mele stresante le-au trimis-o cei de la Ploiesti de la service prin fax. Astazi, la o noua infatisare a avocatului la ei, au reformulat: "factura in original, daca se poate...".

Paradoxal, deja e mai ofticat si suparat pe ei avocatul decat sunt eu....

Am si glimit cu el spunandu-i ca in momentul cand vor avea si factura in original tot nu va fi bine pentru ca e sifonata.

Acum plec dupa factura, ca sa o aiba pana la sf programului.

Am terminat cu vorba buna, incepand de luni vor ateriza instintari scrise la OPC si CSA, plus citatie de la tribunal.

Atat timp cat vom mai tolera atitudini precum a celor de la sediul central InterAmerican Bucuresti - fie ei oricat de directori sau oameni cu influenta, gen: "Ce draqu vrei ma...vierme ce esti...baani?!?! dispari din fata mea ca imi strici buna dispozitie si la 2 am intalnire cu o gagica mijto...." nu ne vom putea bucura de privilegiul de a apartine unei tari civilizate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mexicanu: am zis clar ca inspectorul de daune de la ARDAF imi este bun prieten.

Mi s-a spart un proiector de la o piatra, nu era ciobit tare, dar se vedea. pana seara era si montat si nici macar nu m-am dus sa iau factura sa i-o dau, a zis ca o ia el de la service. Vreo 300 RON.

M-a pocnit un prost in spate, n-a avut asigurare, pacacat de el. Asta pe la ora 8.30 cand plecam de acasa la prima intersectie. La 16.30 am ridicat masina din service,schimbat bara, vopsit pe culoarea mea ca gasisera pe alta, toata afacerea a fost undeva vreo 40 si ceva de meleoane, ca au dat astia cu manopera in ei de i-a udat cu apa. Ala a cerut accept de plata ca sa iau masina. L-am sunat pe om, i-am dat la telefon seful de service, 5 minute mai tarziu eram deja acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0