Sign in to follow this  
Followers 0
Turok

Achizitionare masina

17 posts in this topic

Buna ziua,

Am gasit masina aceasta, e la Cluj, deci e perfecta pentru mine.

http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GiCRX.html#abc5c1831c

E Summum, 2012, 165.000 km, xenon, piele, scaune incalzite, etc. Din cate vad nu are senzori de parcare pe fata (nu ar trebui sa aiba toate, parca era standar?) si cutie automata. La pret ma targuiesc si o scot sub 10.000.

Merg intr-o jumatate de ora sa vad masina. Ce parere aveti, merita cumparata? Eu as fi vrut sa merg in Germania in 2 octombrie sa caut eu masina, dar daca o iau pe asta scutesc cel putin 500 de euro.

O sa ma uit atent la zgarieturi, codurile geamurilor, vopsea, elementele de caroserie si toate lucrurile care merita verificate.

Imi puteti zice va rog daca voi ati cumpara-o chiar daca nu are cutie automata? E diferenta mare intre manuala si automata pe modelul asta de S60?

Va multumesc!

Cu stima,
Tudor Moldovan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Aceasta masina este la vanzare de anul trecut de prin toamna,eu am fost sa o vad si am ramas foarte dezamagit,am batut drumul degeaba.

Deci:

Nu are piele(nu scrie nici in anunt).

Nu are navi(scrie in anunt ca are) ,nici pe consola nu are buton.

Aripa dreapta avea o zgaraietura de vreo 15 cm.(nu a spus la telefon),aripa stanga are o mica denivelare.

Tapiteria cam neingrijita.

Cauciucuri varza.

Becul xenon de la farul stang era obosit tare.

Kilometrajul jmenuit.

Are o singura cheie.

Si tot ce intrebi de masina o sa ti se spuna ca masina asa a venit,el nu stie nimic.

Aaaa,nu are cheie la carlig.

Cam atat deocamdata,deci sfatul meu,Uit-o !!!!!!

Edited by dann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am adus aminte:

Capota la portbagaj a fost revopsita si nu are protectiile la bratele capotei(niste capace din plastic).

Spunea ca masina e din Austria,acum vad ca are numere de Germania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, daca esti din cluj si merita si punct de vedere estetic si mecanic isi merita cei 10000, iti recomand o verificare la reprez volvo din cluj, pierderea daca masina nu este buna este de 300-350 ron in loc de 10000 daca ai alege un service in care sa se uite doar asa de forma la ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a pierit cheful de a o cumpara cand am vazut aripa zgaraiata si stiam ca trebuie vopsita,putea sa mai scada si 1000 € si tot nu o luam,+ celelalte... .

Acum fiecare face ce vrea cu banii lui.

Bafta.

Edited by dann
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, in special lui Dan! :)

Am fost sa vad masina, am ramas socat. Era dezastru! cablaje la portbagaj descoperite, placa de portbagaj rupta toata, interiorul tot zgariat, cutia se misca de colo colo zici ca era un bat jur (suspectez volanta pe duca) ambreiajul se simtea usor, nu intra in a 5-a, scaunele erau toate rupte. 

Merg in Germania in 2 octombrie iar daca nu gasesc un Volvo sanatos cred ca ma reprofilez la un Focus 3 Titanium, am vazut cateva cu 1.6 Ecoboost de 180 de cai (acelasi motor ca si T4 de la Volvo). In banii astia 10.000 cred ca as lua doar niste cazaturi de Volvo S60, BMW Seria 3 sau Audi A4.

PS: Cand m-am urcat in Focusul meu dupa ce am plecat de la intalnire ma simteam ca acasa, ambreiaj tare, nicio zgarietura, masina perfect intretinuta. Orice masina e, conteaza cum a fost intretinuta, nu neaparat emblema de pe capota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decat un focus 3 , eu as cumpara s60 , mai ales ca este adus din Franţa si acolo nu se ,,joaca" cu km , nemții nu mai sunt ce au fost !!!

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turok, ai dreptate mai bine iei un Focus, cu banii astia iei ceva cu mai putini km, poate si an mai bun, mult mai ieftin la intretinut, ai service-iri Ford peste tot... si daca te simti ok cu Focus nu conteaza ca e o masina printre multe altele...

Acum sa intrebi aici ce crede unul sau altul despre o masina in poze tu nefiind interesat de marca ... e ca in bancul ala, ceva de genul... aveti gem de morcovi? Da! Si cine o sa vi-l cupere!?

Succes la cautari!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 11.Ooo îți iei Mondeo . 

Cel mai important când iei o mașină este sa verifici corectitudinea datelor din anunț.  În primul caz era vb de o mașină Kinetic iar în anunț scria Summum. Când vezi un astfel de anunț fugi tare.

Găsești și în România mașini bune însă trebuie să cauți. 

A doua mașina pare interesanta însă trebuie verificata. Exista inspector auto.ro sau auto dna. Se verifica acolo după care dacă totul e ok se merge la verificarea fizică care trebuie făcută obligatoriu intr-un service specializat Volvo. 

Dacă trece și testul nr 2 e buna mașina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara prieteni,

Am gasit un Ford Focus 3, e cvasi-perfect, mai putin atat: nu are navigatie. Are cutie automata powershift, xenon, sistemul Sony audio si o gramada de optiuni dar fara navi. Cred ca o sa o iau, km sunt putini iar masina arata si merge foarte bine. Totusi am un dubiu, motorul ar trebui sa aiba 163 de cai dar atunci cand caut aici: http://www.etis.ford.com/vehicleSelection.do# dupa VIN  WF0KXXGCBKCK52626  imi zice ca are 140 de cai. Cum pot verifica sigur, in afara de sa ma uit in talon?

Pentru 9000 de euro voi ati cumpara-o? Km reali, sub 130.000, an 2012.

Cu stima,
Tudor Moldovan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

Este forum Volvo si nu Ford iar site-ul  la care faci referire reprezinta "biblia" pt  aceasta marca  cu acces la absolut orice ,bun inteles  nu de tine ,ci reprezentante etc.

Daca VIN este corect si in talon ,aceea este masina ,puterea masinii,etc  si asa a fost comanda dorita probabil ,atunci pt. Ro.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Turok a spus:

Buna seara prieteni,

Am gasit un Ford Focus 3, e cvasi-perfect, mai putin atat: nu are navigatie. Are cutie automata powershift, xenon, sistemul Sony audio si o gramada de optiuni dar fara navi. Cred ca o sa o iau, km sunt putini iar masina arata si merge foarte bine. Totusi am un dubiu, motorul ar trebui sa aiba 163 de cai dar atunci cand caut aici: http://www.etis.ford.com/vehicleSelection.do# dupa VIN  WF0KXXGCBKCK52626  imi zice ca are 140 de cai. Cum pot verifica sigur, in afara de sa ma uit in talon?

Pentru 9000 de euro voi ati cumpara-o? Km reali, sub 130.000, an 2012.

Cu stima,
Tudor Moldovan

Mare atentie la powershift! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa aibă 163 cp când are 140 cp ?

De asemenea acești 130.ooo km de România înseamnă dublu fata de o masina de Belgia sau Olanda .

De asemenea în afara de xenon și jante nu prea are nimic din plăcerile Ford :

1. Navigație

2. Parcare automata

3. Senzori parcare

4. Fără BLIS

5. Fără frânare automata

Adică dai cat pe un S60 dar măcar ala are standard frânare automata și 200.000 km care în realitate înseamnă mai puțin decât 130.ooo km de România.

Eu unul nu as da 9000e pe un Focus decât super dotat pt ca exista toate dotările puse pe Volvo la Ford și chiar câteva peste .

Iar dacă masina are și PowerShift fugi tare.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

O cutie automata foarte proasta fabricata de Ford-Getrag.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0