Ionut84

Suspensie nivomat sau W/O nivomat ?

13 posts in this topic

Salut! Numele meu este Ionut.Am un volvo v 40 T3 163cp an 2002 .Intrebarea ce ma framanata :este sau nu masina mea cu nivomat ? Seria sasiu YVVW29622F870381 cu sasiu  sport cod suspensie 4CV2EX. Acest parametru al arcului spate  2E ma cam incurca.Eu am tras concluzia ca am suspensie sport fara nivomat !Astept pareri cat si alte coduri de suspensie sa le descifram impreuna! Deasemenea daca stiti de unde pot cumpara aceste arcuri pe original cu parametrii aferenti la un pret competitiv va rog sa ma indrumati. O zi cat mai frumoasa va doresc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mancat o litera din seria de sasiu. Scuip-o afara si te ajut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

4C - arcuri fata 30884225, amortizoare fata 30884227

V - bara stabilizatoare fata 30620662

2E - amortizor nivomat 30616716, arc nivomat 30620556

X - bara stabilizatoare spate 30874896

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Midnight Caller a spus:

Ai mancat o litera din seria de sasiu. Scuip-o afara si te ajut :)

Mai maestre vinzi piese de Volvo si uiti ca orice VIN  la Volvo turisme incepe cu YV1.!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma la ce nebunie e lunea la noi, citesc pe verticala nu pe diagonala :) 10x de atentionare

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca si a mea masina are o astfel de suspensie fiindca simt orice denivelare din asfalt uneori devine chiar suparator de inconfortabila fiind foarte rigida .

Acum ma intreb ce at trebui schimbat arcurile sau amortizoarele pentru a avea o suspensie putin mai moale .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza sa ii schimb arcurile fiind cam ruginite pentru gustul meu si putin cam calcate.Insa vreau sa ramana originala cu arcuri originale ce respecta intocmai parametrii din fabrica.De asta e important sa stiu cat mai exact.Cristian am si eu codurile respective insa am gasit si informatia ca acel parametru al arcului 2E nu imi indica daca e cu nivomat sau nu, existand si varianta sport w/o nvm.La inspectia vizuala amortizorul arata ca unul normal nu ca unul nivomat!O fi posibil ca proprietarul anterior sa ii fi facut conversie?In cazul conversiei ce arc ar trebui cumparat pt suspensie sport?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vicanezu said:

Banuiesc ca si a mea masina are o astfel de suspensie fiindca simt orice denivelare din asfalt uneori devine chiar suparator de inconfortabila fiind foarte rigida .

Acum ma intreb ce at trebui schimbat arcurile sau amortizoarele pentru a avea o suspensie putin mai moale .

Aceasta masina am luat-o din mandrie si placerea de a o conduce!Am mai avut una inainte putin mai veche tot cu suspensie sport si sincer nu ma deranjeaza deloc dar daca vrei mai moale banuiesc ca trebuie schimbate arcurile !E lucrul dracului in casa popei cu setarile la suspensie arc+amortizor de asta si vreau sa merg pe original!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight, daca imi faci un pret competitiv cand vine vremea le iau de la tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Neata la toti! Imi poate recomanda cineva un set de amortizoare fata care sa se potrivrasca cu arcurile Eibach pro kit in afara de b4 ? Pe spate ii pun koni yellow.orice parere e binevenita ! Va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now