george_s40

Probleme incalzire scaun

8 posts in this topic

 

Salutare.

Incalzirea la scaunul meu nu functioneaza. Pe vida eroarea e: Sensor left hand seat faulty signal. Este vorba de modulul de incalzire de sub scaun?

Va intreb pentru ca l-am schimbat cu cel din dreapta si totusi nu functioneaza incalzirea la scaunul sofer si da aceeasi eroare.

Mentionez ca pe la scaunul pasager

incalzirea merge indiferent ce modul folosesc.

IMG_4995.JPG

IMG_4996.JPG

Edited by george_s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in vida iti spune si posibole cauze, un pic mai jos. Le-ai verificat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa verific.

Seat heating module e modulul de sub scaun, dar temperature sensor, nu stiu unde ar fi.

Ma poti ajuta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este termostatul si este pe plasa incalzirii, sub tapiteria sezutului, in partea din spate. Cumva intre spatar si sezut. Urmareste firele, dar trebuie sa desfaci tapiteria sezutului in partea din spate

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Am si eu o.problema cu incalzirea scaunului soferului...pana acum a mers.

Sub scaun este un modul unde am curent pe mufa cu cele 3 fire iar pe cealalta cu 2 fire nu am deloc cand activez butonul de incalzire scaun.

Ambele butoane se aprind ledurile!

La celălalt al soferului cand apas butonul vine curent si pe mufa cu cele 2 fire.

Atasez poza...

O fi din buton? 

20201125_165718.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este intrerupta incalzirea in scaun (sezutul) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, 

  Plasa sezutului include si Temperature (termostat) Sensor? Codul este: 31292184 (RH Seat Heater Cushion)?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    La S40 2011, Incalzirea scaun dreapta fata NU functioneaza, eroare pe tester:  RH seat heat sensor faulty signal. 

Rezolvare: se ridica scaunul maxim sus + in fata, sub scaun, se scoate cupla Verde din modulul de incalzire scaun (SHM-vezi poza mai sus), se masoara cu Miltimetru,            Rezistenta intre firele Maro-Gri sau Negru-Negru  trebuie sa fie aprox 1.5-2 ohm, asta indica ca plasa sezutului de incalzire este buna, daca nu, P/N plasei este:  31292184 (RH Seat Heater Cushion) aprox 400 ron (autokarma sau reprezentanta).  

      In aceeasi cupla(verde) se masoara Rezistenta intre firele Galben-galben(adica senzorul de temperatura), eu am gasit valoarea infinita=defect, valoarea normala trebuie sa fie aprox 5k ohm la 5grade Celsius

Rezolvare 0.10ron = se cumpara o Rezistenta fixa de 4.7k ohm de la un magazin de electronice (Bucuresti, str. Maica Domnului), care se introduce in spatele cuplei astfel incat sa faca contact cu pinii firelor Galben-Galben, se fixeaza cu scotch de cablajul cuplei verzi, se reintroduce cupla in modul.

ATENTIE: Incalzirea scaunului dreapta fata NU VA MAI  DECUPLA  AUTOMAT, trebuie decuplata din butonul de pe consola centrala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now