Guest budulan

Reduceri de personal la Volvo

7 posts in this topic

Volvo Cars, filiala suedeza a Ford Motor a anuntat ca va suspenda tura de noapte de la uzina din Göteborg ca urmare a scaderii vanzarilor, informeaza Reuters. Reducerea celor 700 de locuri de munca in Suedia a fost precedata de restructurarea altor 3.000 anul trecut. Conducerea companiei Ford Motor a vandut deja marcile Aston Martin, Jaguar si Land Rover iar acum ia in calcul si vanzarea Volvo.

Stirea integrala aici:

http://www.reuters.com/article/companyNews/idUSL2080963720080520

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sa o vanda odata :) ca ultima generatie de S80 la posterior incepe sa semene a ford, sa-nnebunesc daca va mint :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axelson said some 700 staff were linked to the night shift -- in production, logistics or support -- but a much smaller number would be affected since other shifts may need to be accelerated.

Mi se pare o miscare corecta daca ei considera ca nu este eficient sa pastreze schimbul de noapte. Plus ca noaptea se plateste overtime din cate stiu.

Si eu unul, m-am saturat ca Volvo sa ajute Ford in designul si siguranta modelelor sale, iar Ford sa arunce brandul Volvo undeva pe un plan secundar. Iar lumea sa priveasca noul S40 ca un Ford Focus mai scump inainte sa vada despre ce este vorba cu acea masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar d5-ul n-ar mai fi fost facut daca nu era ford....

(vorbesc de motorul d5)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar d5-ul n-ar mai fi fost facut daca nu era ford....

(vorbesc de motorul d5)

Nu-i adevarat! D5-ul este un proiect 100%, cu banii Volvo, motiv pentru care nu vei gasi niciun Ford cu motorul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i adevarat! D5-ul este un proiect 100%, cu banii Volvo, motiv pentru care nu vei gasi niciun Ford cu motorul asta.

banii de la volvo, oamenii de la volvo, standul de incercari de la ford

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu standul, sa fiu sincer, nu stiu. Dar ma cam indoiesc sa fie adevarata. :-\ Eu stiu despre D5 ca pana la ultimul surub a fost conceput de Volvo si nimeni nu a avut si nici nu are vreo treaba cu el, doar Volvo si atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now