bmadalin63

ploua in volvo v50

11 posts in this topic

Salutare! Sunt proaspat proprietar de volvo v50 si de curand, cu ploile de sezon, am aflat ca imi ploua in masina. Nu stiam pe unde, dar, acum a inceput sa ploua si mi-a venit ideea sa intru in ea sa vad pe unde intra apa! Am observat ca imi intra pe gurile de aerisire de ies din bord si intra in usi si se preling pe usa si fac baltoaca in masina! Vreun sfat ceva? Multumesc anticipat ! Madalin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica etansarea parbrizului, este singurul loc pe unde iti poate intra la nivelul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai trapa trebuie sa verifici scurgerile .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat la trapa...am deschis-o si am apa acolo in lacasul de sub trapa, unde dupa mine nu ar trebui sa fie...deci cred ca pe acolo intra. Se poate face ceva sa se etanseze? Se inlocuieste chederul geamului de la trapa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand verifici sa nu fie infundate scurgerile

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca sunt înfundate scurgerile .

Dacă mai zic încă 4 poate înțelege. 😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa faptul ca acele scurgeri se infunda, mai exista si un defect de proiectare! Acele furtune care coboara prin stalpii A sunt mai scurte si ies din acele scurgeri de la baza parbrizului!

Ca rezolvare : se scot plasticele de pe stalpii A, se desfunda scurgerile cu o sarma/cablu, se taie furtunele si se prelungesc cu aproximativ 5cm si apoi se monteaza totul la loc!

Apoi indicat ar fi sa scoti si mocheta sa o pui la uscat, pentru ca sub ea este un strat de vreo 10cm de burete care mai mult ca sigur este imbibat cu apa!

Am facut treaba asta vara trecuta si de atunci nu am mai avut nicio problema!

Bafta!

Edited by acn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de sfaturi! Ma apuc de treaba si va anunt ce am facut!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut partea cu furtunurile de la stalpi, le-am lungit dar cred ca sunt eu ghinionist...am turnat apa dupa, pe la trapa, si mai da pe undeva mai sus si curge pe stalpi in jos, pe sub tapiterie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cel mai probabil au ieșit furtunele din scurgerile de la trapa, cand ai umblat pe la ele! Sau unde le-ai prelungit nu etanseaza bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now