Guest RODIAN

ULEI DE CUTIE AUTOMATA

36 posts in this topic

CE TIP DE ULEI PENTRU CUTIE AUTOMATA TREBUIE FOLOSIT LA S 60 D5 2002?

DACA STIE CINEVA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca m-ai sunat azi pe la pranz sa ma intrebi chestia asta... Uleiul este fabricat de EXXON Mobil EXCLUSIV pentru VOLVO, si trebuie NEAPARAT sa corespunda standardului JWS3309. ORICE alt tip de ulei (Ford Mercon, Dexron, Allison) vor distruge cutia !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ar interesa si pe mine ce tip de ulei trebuie in cutia automata la un 960 din 1993, si  dupa cati km.  trebuie schimbata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Midnight Caller  in manual la V70 scrie la ulei de cutie automata Dexron III G aia am si bagat eu in cutie , acum culmea ieri am fost la service sa vada de ce tot apare eroarea de cutie si la fel a zis si cel de la service ca poate NU e bun Dexron III pt. cutia de volvo ca trebuie original volvo , sau schimbat si filtrul din cutie ..., nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac ..masina merge schimba dar e clar ca nu citeste turatia cutiei de tot reapare eroarea . >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie-ne aici codul de eroare pe care il citesti pe OBD (gen P1204 de ex.) si il descurcam noi... S-ar putea ca uleiul sa fie prea putin vascos sau prea vascos... Sau sa se incinga prea tare... etc, etc, etc. Cauta tipul cutiei tale, apoi cauta uleiul care iti trebuie. Din cate stiu eu, pe TOATE GearTronic-urile trebuie pus ulei corespunzator standardului JWS3309.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu la s80 meu d5 ....imi apare eroare ...pe computer ,,getriebe wart. erderfordel ceva de genu  asta... ce trebuie facut si ce fel de ulei ar trebui sai pun daq ar trebui sa l schimb.dar as vrea sa stiu ce inseamna de tradus am tradus ...dar nush ce inseamna asta:P.ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Midnight Caller  pun aici foto cu ce am eu, codul de eroare nu il am ca nu m-am gindit atunci sa il scriu sau sa ii fac poza la service. Am si computerul cutie Second Hand daca zici ca trebuie resoftat , pot sa il pun pe ala direct ? atunci nu ar mai trebui resoftat ca e cel al cutiei ? Multumesc mult pt. oricei idee , azi le crosetez un mail in engleza mea de balta ca maghiara doar o aud nu o si inteleg prea bine  :'( la cei din Szeghed poate ei sunt rezolvarea  >:(

Multumiri . Marius

post-1904-1287786559805_thumb.jpg

post-1904-12877865600691_thumb.jpg

post-1904-12877865603197_thumb.jpg

post-1904-12877865605728_thumb.jpg

post-1904-12877865608135_thumb.jpg

post-1904-12877865610719_thumb.jpg

post-1904-1287786561304_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Getriebe = Cutie viteze. Masina ta e cumva un geartronic ? Daca da, nu pune uleiul ala in cutie !!! Iti trebuie fie Mobil 3309, fie ulei original VOLVO, care indeplineste norma JWS 3309. Cauta pe forum, s-a mai discutat asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cutia e geartronic dar pana la urma vreau sa ma duc la service ce as putea face.Eu unu uleiul nu l-am schimbat delok de cand am aduso din germania de la 143 de mii si acuma are 220 de mii.daq asa lamuritima si pe mn pana la urma de care pun??daq e geartronic adiq are  P R N D 4 3 L.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). te rog renunta pe acest forum la exprimari de Mirc / Messenger ("adiq, daq, etc")

2). Geartronic-ul are in partea dreapta o "poarta" de manual, in care schimbi tu singur vitezele cu "+" si "-".

Bafta ! Si vezi ca uleiul e cam 1 mil litrul, si iti trebuie vreo 12... cu 6 se spala si cu inca 6 se umple.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuzama...oricum multumesc, sa inteleg ca trebuie schimbat uleiul.Dar de care ulei pun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matey, daca cumva nu scriu clar te rog spune-mi... Ti-am raspuns la aceasta intrebare doua mesaje mai sus, daca a fost ceva neclar in exprimarea mea te rog anunta-ma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bn multumesc...sunt ingrijorat cu ea sa nu aiba altceva de asta tot iti pun intrebari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Iti raspund cu toata placerea la intrebari, poate cateodata am impresia ca lumea stie despre ce e vorba si de-aceea mai scurtez raspunsul (si din lipsa de timp)... Tot ce poti face e sa verifici uleiul sa nu fie negru (afumat), si sa fie la nivel. Mobil 3309 nu o sa gasesti in Romania, decat daca ti-l aduce cineva din afara. JWS3309 e un standard necesar pt. cutiile de viteze automate de la Aisin Warner (ce ai tu pe masina), si singurul care corespunde este acel ulei de la MOBIL, sau uleiul original VOLVO. Daca masina nu schimba haotic, uleiul nu e innegrit (inca e un rosu curat) sau nu simti ca "patineaza" convertizorul de cuplu (gen esti cu turatia la 6000 si ai doar 180km/h sa zicem, nu e cazul sa-l schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te inteleg imi pare rau ca pun si eu intrebari stupide poate ,dar nu eram lamurit.Acuma am inteles mai bn.O sa ma duc zilele astea la service si o sa verific ceea ce mi-ai spus tu.Daca nu e uleiul si asta, o sa-ti mai cer ajutorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum masina schimba foarte bine dar mi-a aparut eruoare in bord...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca ma duc la service si baietii de acolo nu ii dau de cap o sa te pot suna sa vezi daca poti sa ma ajuti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pot raspunde, raspund, daca nu, nu... Ti-am zis ca duc o lipsa crunta de timp. Cel mai bine e sa te interesezi cat mai mult in alte parti, nu sunt un GURU in mecanica, asa ca e foarte posibil sa nu am raspuns la intrebarea ta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite m-am uitat acuma in cartea masinii si nu scrie ce fel de ulei sau asa ar trebui sa pun in cutie...Cutia e automatikgetriebe AW5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Precum am spus mai sus, dar vad ca-mi racesc gura de pomana, cutia ta este AW55-50, si a treia oara chiar nu mai am de gand sa repet ce ulei trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Matey fara misto acum sau esti greu de cap ?

Cutiile automate care se pun pe motorul D5 sunt numai AW50 care pot fii de mai multe tipuri dar nu mai conteaza, ce conteaza este faptul ca au nevoie de ulei conform normei JWS 3309, adica un ulei special conceput pt Aisin AW.

Ca sfat iti recomand uleiul original Toyota T-IV (type 4) care este mult mai ieftin decat uleiul original Volvo, daca tii la masina poti pune ulei original Volvo ( eu asta am pus) .

Acum hai sa deslusim enigma cu GEARTRONIC-ul

S80ul D5 nu are GEARTRONIC dar foloseste tot ulei JWS3309 si sa explicam de ce mai jos .

Ca idee nu conteaza daca poti schimba vitezele manual sau numai automat, cutia tot AW este, S80ul D5 insa nu are optiune de manual in schimb S60/V70/XC70/XC90 au aceasta optiune numita Geartronic desi Geatronic inseamna cutie automata cu posibilitatea de a schimba vitezele manual. Deci in concluzie cutia ta este identica cu Geartronicul de pe S60  dara fara posibilitatea de a schimba vitezele manual iar daca vrei mai multe informatii iti recomand sa folosesti goagalu ca e mai simplu .

Poti incepe cu o lectura usoara http://en.wikipedia.org/wiki/Geartronic 

Ca idee daca aveai S80 T6 atunci aveai posibilitatea de a schimba vitezele manual deci aveai Geartronic DAR nu puteai folosi ulei norma JWS3309 pt ca fabricantul cutiei nu este Aisin AW ci este Warren Transmission o subsidiara a lui GM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight gata mi-au adus uleiul si intradevar...e un mil litru ;D dar mi-am achizitionat 8 litri.E un rosu aprins iar pe cutie are si sigla originala volvo.Deabia astept sa-l schimb sa-i fac resetarea si sa vad cum se comporta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-ti ajute D-zeu sa fi fost de la ulei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight gata mi-au adus uleiul si intradevar...e un mil litru ;D dar mi-am achizitionat 8 litri.E un rosu aprins iar pe cutie are si sigla originala volvo.Deabia astept sa-l schimb sa-i fac resetarea si sa vad cum se comporta!

Pssst , trebuie sa faci flush . sau il lasi asa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now