Volvo460

Cum sa "fentati" o amenda

23 posts in this topic

Dupa constatarea contraventiei de catre agent, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul citynews.ro este sa spuneti ce observatii aveti de facut, cel mai des folosita fiind urmatoarea: 'Constatarea nu corespunde adevarului'. Apoi, politistul va va intreba daca doriti sau nu sa semnati procesul-verbal si sa luati un exemplar. Ordonanta de Urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.

Daca refuzati sa semnati procesul-verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de a semna procesul-verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.

In fata acestei situatii, procesul-verbal va va fi trimis la domiciliu, in maximum 30 de zile. Articolul 27 din acelasi act normativ prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare va fi prin posta, cu confirmare de primire.

Acest lucru presupune ca destinatarul (soferul sau pietonul) trebuie sa semneze de primire. Daca nu face acest lucru, documentul va fi trimis inapoi la politie dupa 10 zile. In acest caz, politia fie retrimite documentul prin posta, fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare, 'prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului', potrivit aceluiasi articol 27.

In acest caz e bine de stiut ca 'operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor'.  Portita legala de scapare, care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14: 'executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii' (adica data cand a fost scris).

Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul-verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dv., amenda nu poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.

Politia Romana nu ne-a  oferit nici o explicatie

Pentru a afla daca varianta propusa de www.citynews.ro soferilor amendati are sau nu aplicabilitate, ziarul Libertatea a solicitat un punct de vedere oficial Inspectoratului General al Politiei. Reprezentantii acestei institutii abilitati sa clarifice situatia nu ne-au dat insa nici un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

merita testata operatiunea siverificata functionalitatea

Share this post


Link to post
Share on other sites

- expunerea citynews.ro, ca orice altceva, este valabila pana la proba contrara, pentru ca, din punctul meu de vedere politia va face dovada comunicarii dovedind refuzul luarii la cunostinta a continutului procesului verbal de sanctionare contraventionala cu reaua credinta a contravenientului care, daca s ar fi considerat sanctionat pe nedrept ar fi avut la dispozitie contestarea procesului verbal si nu urmarire unor jocuri de culise cum se mai practica....

- politia romana nu a dat nici un comunicat in acest sens, pentru ca nu are o asemenea obligatie si pentru ca nu a dorit sa dea subiecte la carcotasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nelu, e foarte bine in opinia mea ca ti-ai dezvaluit profesia (eu o banuiam, de altfel, citind printre randuri). Pentru mine vei ramine acelasi Om, cu bune si rele ca si noi, un membru activ al forumului si un prieten Volvo-ist.

De altfel, ar fi interesant de aflat profesia a cit mai multi Volvo-isti, sa stim cine si-a ales linga inima aceasta marca.

Eu , de exemplu, sint un artist-compozitor cu un caracter foarte patimas.Pot fi foarte rau sau foarte bun. Cale de mijloc nu exista la mine, asa m-am ales cu prieteni dintr-o bucata. Putini, dar buni.

Referitor la politistii romani: probabil ca felul meu de a fi, de a conduce, de a vorbi cu ei atunci cind ma opresc sa-mi ceara actele,etc. nu mi-a creat probleme majore, sau ginduri atit de negre incat sa nu mai pot dormi noaptea. Parerea generala destul de proasta este-parerea mea-adinc infipta in ADN-ul fostei si actualei generatii de romani...Va trebui sa treaca ceva vreme pentru ca romanul de rand-si mai mult soferul roman-sa poata sa-si schimbe parerea. Poate gresesc, chiar m-as bucura sa gresesc...Nu vreau sa ma gindesc cum s-a ajuns la aceasta parere generala, vreau sa cred ca se poate schimba, sa-mi aud baiatul peste 15-20 de ani cum vine acasa si lauda un agent de circulatie.

Numai bine iti doresc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mirosit si ceva SRI-isti pe aici  ;D

@Nelu Termenul de "politist" e foarte general. Detaliaza te rog...... Ii invit si pe ceilalti politisti de pe forum sa se prezinte  :police:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am zis ca e rau, ca daca era rau nu ma insuram cu una ;D.  Si eu tot inginer "sub acoperire" sunt  ;D Am zis sa se prezinte si ceilalti pentru a-i cunoaste toata lumea....ca mai sunt pe forum..."undercover". Pana acum doar Nelu a avut curajul sa se prezinte  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inginer geofizician,fost ofiter SRI...in prezent director de spital.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adrian.mares Eu am avut emotii cand m-a oprit o domnisorica politist. Era ceva nou pentru mine si prima reactie a fost sa ma "balbai". Ce-i drept ca era super fata  ;D Nevasta-mea imi dadea palme peste cap din dreapta  ;D

Ma bucur ca oamenii scot cartile pe fata si discutam ca niste prieteni  ;D Asta o consider eu stare de normalitate intr-o tara atipica  ;) si in plus daca gresiti PLATITI-VA AMENZILE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ASE-ista  ;D , deci economist.

Pana aici am trecut prin mai multe domenii, am lucrat inclusiv in sectorul bugetar (ex: policlinica stomatologica, centru de recoltare sange).

Legat de experientele cu politistii, nu am avut decat una. Am fost oprita pentru ca vorbeam la telefon in timp ce conduceam, desi aveam car-kit  ;D . Mi-au fost cerute actele si, ghinion, adresa din permis nu corespundea cu cea din buletin.

Am promis solemn ca merg a doua zi sa schimb permisul (ceea ce am si facut) si m-am ales doar cu amenda pentru folosirea telefonului in mers. Asa ca nu am de ce sa ma plang :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-ar fi sa deschidem un nou topic pe subiect, dragilor ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Alex, ai dreptate  :D  s-a facut varza topicul cu fentarea amenzilor-sintem la faza fierbinte a descoperirii profesiilor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex propun in cazul in care mai sunt postate mesaje care nu au nici o legatura cu topicul sa fie sterse ( nu mi-o luati in nume de rau PLS.), deoarece pe aici mai suntem si persoane care si-au "luat-o" nevinovati si poate daca stiam cateva ponturi era mai bine. Asa ca daca doriti sa va cunoasteti mai bine trebuie sa stiti ca exista deja un topic care il puteti utiliza cu acest subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@volvox : ai dreptate

@nelu : fara suparare, dar exista o sectiune "Hai sa ne cunoastem"... Cred ca cel mai bine ar fi sa te prezinti acolo mai in detaliu, ca sa pastram forumul curat...

Numai bine !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, eu unul sint de acord. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar tin sa va anunt ca nimeni din politie pe fata pamantului (cel putin in Romania) n-o sa treaca la servirea procesului verbal in persoana sau la adresa, sediul contravenientului. NEVER EVER!!!

Stiu foarte multe persoane care au trecut prin asta, si n-au platit nici o amenda, respectand indicatiile city*** ca am uitat cum le zice. Dar faza e probata, si aplicata de mult inainte de dezvaluirile lor de analisti :)

Peace!

PS: eu mi le platesc, ca mama nu stie ce sunt si semneaza tot ce ii da postarita, ca daca ma intereseaza ceva. Mama ei de postarita! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auziti fratilor am vrb saptamana trecuta cu un prieten care este inspector la biroul de integrare europeana si care mai are si el nisk relatii pile si mi-a zis ca nu mai trimit astia amenzile de pe camerele fixe acasa doar daca este vorba sa iti ia permisul iti mai vin bucurii dinacestea. Stie careva ceva mai concret? ca mie nu prea imi vine sa cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auziti fratilor am vrb saptamana trecuta cu un prieten care este inspector la biroul de integrare europeana si care mai are si el nisk relatii pile si mi-a zis ca nu mai trimit astia amenzile de pe camerele fixe acasa doar daca este vorba sa iti ia permisul iti mai vin bucurii dinacestea. Stie careva ceva mai concret? ca mie nu prea imi vine sa cred.

parerea mea este ca nu ai motive sa ti faci griji in romania pentru ca aici toti politistii sunt prosti. chiar daca stiu sa scrie mai bine decat sa vorbeasca sunt convins ca inca nu stiu utiliza un calculator. se uita ca la televizor la inregistrarile camerelor de care vorbeai si abia asteapta sa ajunga acasa pentru a povesti sotiilor lor blonde filmele vazute la servici!

poti sa o calci linistit numai ai grija de pomii de pe margini ca daca ii defrisezi si tu ca mine, s ar putea sa ai de a face cu fundatiile pentru protectia mediului si pt. un pom rupt te fac de plantezi un hectar!

de cei pe care i ai putea omora, nu ti fa niciun fel de griji, poti sa i conduci pe anchetatori la concluzia ca victimele au murit din cauze naturale si nu de moarte violenta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea este ca nu ai motive sa ti faci griji in romania pentru ca aici toti politistii sunt prosti. chiar daca stiu sa scrie mai bine decat sa vorbeasca sunt convins ca inca nu stiu utiliza un calculator. se uita ca la televizor la inregistrarile camerelor de care vorbeai si abia asteapta sa ajunga acasa pentru a povesti sotiilor lor blonde filmele vazute la servici!

poti sa o calci linistit numai ai grija de pomii de pe margini ca daca ii defrisezi si tu ca mine, s ar putea sa ai de a face cu fundatiile pentru protectia mediului si pt. un pom rupt te fac de plantezi un hectar!

de cei pe care i ai putea omora, nu ti fa niciun fel de griji, poti sa i conduci pe anchetatori la concluzia ca victimele au murit din cauze naturale si nu de moarte violenta!

Nelu, nota 10! Imi place raspunsul pe care l-ai dat!! Dar totusi, referitor la politistii din Romania, nu sunt intru-totul de acord  ;) Stiu multi politisti de nota 10!!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce e scris in gena romanului "sa fenteze" ? Acuma am vazut pe ogrish.com cum politia din Anglia a surprins o dubita in depasiri periculoase. 4 luni incarcerat, permis luat un an si 700 si ceva de lire s-a stabilit ca plateste lunar pentru "serviciile din puscarie" ca doar nu o sa-i plateasca contribuabilul vacanta..... Mie mi se pare corect! Sa-i mai vad eu si pe "smecherii" de la noi daca se aplica legea.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budulane, dragul meu...cind vor fi pline puscariile de politicienii nostrii care incalca legea la orice pas,mari viteze si depasiri pe dubla continua(DN1,etc), fac accidente cu victime si nu patesc nimic, astea amintite asa, in treacat - atunci ma voi uita si eu la alte politzii din alte tari. Pina atunci-chiar si cind scriu aceste rinduri,ma incearca acceasi uriasa lehamite de ce se intampla pe aceste plaiuri mioritice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now