ironman

Cu roata in canalul fara capac...

4 posts in this topic

Salutare,

Asta seara din mai multe cauze, am intrat cu roata intr-un canal patrat, fara capac, ramanand masina cu roata dreapta fata in canal, si stanga spate in aer. Nu aveam viteza, incercam sa parchez, roata era virata spre stanga. Dupa ce m-am speriat si m-am enervat un pic pe sistem, am bagat in R si am iesit relativ repede si usor, desi era zapada in jur. Fiind intuneric n-am putut vedea prea bine pe ce se sprijinea masina in afara de pragul drept si spoiler fata (asa mi s-a parut la scurta investigatie pe care am facut-o). Am scut de plastic.

Intrebarea mea e: ce piese de pe la roata respectiva sau de pe sub masina ar fi putut avea de suferit in urma evenimentului? Ar trebui sa verific ceva in mod special? 

Masina a mers ok dupa aceea, n-am simtit nici o schimbare in comportament, insas nu am mai mers foarte mult cu ea, vreo 3-4 km.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a cazut in timp ce parcai, probabil nu s-a intamplat nimic, eventual vre-un plastic crapat. Probabil a ramas suspendata pe prag si pe cadrul motor, deci nu avea ce sa se indoaie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum zice și @paunionutzîn afară de ceva plastice, conducte nu ar trebui sa ai alte pagube. Trebuie ridicată pe elevator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit daca nu aveai viteza. Eu am luat o groapa in viteza (peste 50km/h) plus masina incarcata, atat cu roata din fata, cat si cu cea din spate si a trebuit sa schimb doar rulmenti dupa un timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now