Sign in to follow this  
Followers 0
Cristi79

Sunet putenic la roti in curba

6 posts in this topic

Salut,astazi am luat masina de la "mecanic" dupa ce sa rupt un semering dintre cutia de viteze si motor.Problema e ca in urma reparatiei au aparut niste zgomote ciudate.In curbe se aude un zgomot puternic ca si cind as fi depasit de de o motocicleta,sau de o masina cu toba sparta.Zgomotul se aude si in mers normal dar nu foarte tare.Alt zgomot se aude in timp ce accelerez fiind ca la o Dacie cu avansul marit.Pate cineva sa imi spuna cam ce ar putea fi?sint sigur ca ceva nu a fost reparat bine.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica jos în podea unde iese coloana de direcție din caroserie dacă este pusa garnitura de etanșare corect .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunetul de "motocicleta" rezolvat.Nu avea lichid de servo.Cred ca pierde pe undeva.Am mai gasit un furtun rupt care intra in suportul motorului, tot opera mecanicului de carton , care ar fi rolol acestui furtun? . lam reparat dar nu prea bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Masina respectiva are 2 tampoane vacumatice, furtunasul care este conectat la suportul de motor este un furtunas de vacum, in general daca vacumul se pierde apare martrul de engine service required pe bord cand motorul este in sarcina.

Daca furtunul este rupt si nici eroarea nu paare inseamna ca cine probabil a anulat tamponul vacumatic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tampoanele fata/spate sunt hidro vacuumatice. Furtunul acela trebuie sa ajungă la tampon. Fiecare tampon are cate un furtun iar ele se unesc în zona electromotorului . De acolo pleacă spre valva de control care se afla prinsa de carcasa filtrului de aer.

Dacă pierzi vacuum nici mașina nu trage în turații mici (dacă ai motor euro 3 ) .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sfat, dat fiind faptul ca masina are 14 ani, incearca sa le schimbi cu ocazia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0