NewBoy

Masina nu are fitru de particule

16 posts in this topic

Asa cum am fost sfatuit de voi am trimis un mail in Ungaria la Szeget, si mi-au raspuns ca masina este Euro 3 si nu are filtru de particule, deci nu toate volvo-urile s60 diesel sant dotate cu filtru de particule

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant, pentru ca a mea este 2002 Euro III si are filtru de particule. Motorul este 2401cmc 5 pistoane si 120kw.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest filtru ajuta cumva la si micsorarea taxei de prima inmatriculare?Poate face trecerea de la Norma de poluare Euro3 la Euro4?sau e o prostie ceea ce intreb?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, nu e o prostie ce intrebi...scade valoarea taxei de prima inmatriculare daca exista pe masina care vrei sa o inscrii. Este si pentru Euro3 si pt Euro 4 dar NU FACE TRECEREA. Reduce doar din emisiile Nox la motoarele diesel common rail.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham...mersi pt info...

Oricum am obs,cel putin din discutiile de la S40,ca aduce niste costuri suplimentare (fie pt completare aditiv fie pt schimbarea filtrului care am vazut ca e cam scump...ouch).Dar chiar daca reduce din taxa de prima inmatriculare,acesti bani se duc apoi pe intretinere...

deci dpdv al costurilor ,se merita existenta acestui filtru?

Ca avantaje insa obtii o poluare mai mica si accesul cu masina in zonele centrale din marile orase din Europa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costurile suplimentare nu apar decât în cazul S40 care este echipat cu acel aÅŸa zis "filtru de particule activ" de provenienÅ£ă Peugeot/Citroen ÅŸi care are nevoie de aditiv, în cazul S60 neexistând decât filtru de particule "simplu", care nu are nevoie de aditivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

siti ce am constatat eu despre masinile astea volvo?

ca la noi, nimeni nu stie nimic sigur despre ele.

daca cei de la reprezentanta din iasi (care este, totusi unul din marile orase ale tarii) nu au fost in stare sa-mi  spuna cati CP are masina mea, ce sa mai vorbim altceva?

din punctul de vedere al service-urilor, m-as gandi de doua ori daca ar fi sa-mi mai iau un volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezenta filtrului scade cu 25% din valoare taxei de prima inmatriculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

CE-I AIA @mc?

Midnight Caller este "cel mai batran" de pe aici... are deja deschis un magazin online de piese volvo.... e de nota 20+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller este "cel mai batran" de pe aici... are deja deschis un magazin online de piese volvo.... e de nota 20+

nota nu are relevanta tipul e ok si volvist convins.  asa cum ne place noua fanilor si posesorilor de VOLVO . cei mai vechi de pe-aici stiu despre ce vorbesc :headbang:   URA PT. @MC ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

UUUUUUUURAAAAAAAA!

UUUUUUUURAAAAAAAAA!!!

UUUUUUUUUURAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru' manaaaaaaaaaaa ;D  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare!

Si eu sunt pus in situatia "trista" (dpdv al costurilor)  ;D de a inmatricula un S60 D5 din 2004. Le-am scris celor de la Volvo din Szeget si mi-au spus ca nu are filtru de particule. Ei bine, stiu ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, cind vine vorba de RAR. Va rog sa imi spuneti daca exista cazuri concrede cand S60-uri din 2004 (sau mai vechi) au "iesit" cu filtru de particule la RAR. Am inteles ca verifica intr-o baza de date de-a lor iar asta ma face sa cred ca daca  mai multe S60 ca al meu apar ca avand filtru de particule, atunci si al meu o sa beneficieze de reducerea taxei cu 25%. Sunt optimist!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now