Alexp

Recomandare verificare pentru cumparare

15 posts in this topic

Buna ziua,

Am gasit un s60 din 2013 si as vrea sa ii fac o verificare inainte de a o cumpara si nu stiu ce sa aleg Volvo Primus sau poate imi recomandati pe altcineva.

Ma intereseaza sa nu fi fost lovita, eventuale erori etc.

Masina este luata de pe carsoftheweb.com prin licitatie, din Belgia care este un site destul de serios.

 

Multumesc anticipat,

Alex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Www.inspectorauto.ro

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii las pe colegi să-ți recomande . Eu poate sunt subiectiv 😂😂😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Alexp said:

Volvo Primus sau poate imi recomandati pe altcineva

La Primus verificarea este intre 900 si 1100 lei (nejustificat, daca ma intrebi pe mine).
Alternativ, poti apela la colegii @Bogdan G (BG Motors - Sos. Chitilei) sau @Brava/ @Midnight Caller (Swedetech-Volvo Service - pe Pallady in incinta IOR 2). Preturile lor nu ti le pot oferi eu, dar sunt MUUUUUUUULT mai mici.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, Bogdan G a spus:

Www.inspectorauto.ro

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

 

Offtopic

Subtire si scump...Insa  datele furnizate si astea putine nu sint garantate ,deci nu isi asuma o situatie (spusele  lor) dar isi asuma pretul ce il  pretind.Buna treaba pt, niste intermediari:).

Ontopic

Pt o masina achizitionata din licitatii te astepti la un nr rezonabili de km pt acest model si nu mai mult de 160-170k in medie.Si daca este lovita un pic si facuta bine in tara de origine ,ce te faci?!!:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu zic ca nu este util site-ul:)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este mai util decât ce informații oferă dealerul Volvo vis a vis de km mașinii .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AlexpCarsontheweb vinde masinile companiilor de leasing operational gen Arval, LeasePlan, Athlon, BRD si altii. Aceste companii de leasing operational fac un raport cu defectiuni vizibile si totodata ofera si situatia reviziilor per perioada in format electronic, prin urmare ai avea o certificare in privinta numarului de km daca ultima revizie a fost facuta recent. Pe de alta parte, cel putin la leaseplan, in raportul electronic al reviziilor apareau inclusiv eventualele interventii(caroserie, schimb piese defecte etc) si valoarea aferenta.  Aceste rapoarte ei le pun la dispozitia carsontheweb si ar trebui sa le aiba vanzatorul. Merita sa incerci sa ii ceri sa vezi rapoartele...

Tehnic cu toata increderea cu colegii forum..

Sunt curios, vanzatorul iti va emite factura cu valoare tva ului aferent? :)

Succes!

Edited by yachtmanblue

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu știu cum o vinde. Eu sunt persoana fizica. Are vreun impact asupra mea? Problema lui dacă virează sau nu TVA la stat, zic eu. Sau nu zic bine?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Alexp said:

Are vreun impact asupra mea?

Daca o cumperi de la persoana juridica o cumperi in baza unei facturi pe care o achiti. In cazul in care cumperi de la persoana fizica se face contract de v-c (la notar daca suma depaseste 11999E, la un centru de 'acte auto' altfel).

Oricum, nu e problema ta unde se duce/s-a dus TVA-ul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de pe carsontheweb numai o persoana juridica (care dovedeste ca este dealer de masini) poate face achizitii. achizitia se face fara tva care insa va fi trecut pe fact de vanzare in Ro care in cele mai multe cazuri nu ajunge sa fie platit la stat.

Dar cum spunea Mihai nu e problema ta. 

Inca mai este posibil ca o masina cumparata din DEU sa ajunga in RO mai ieftina decat daca ar fi fost vanduta acolo si asta doar din pricina neplatii tva-ului. Operatiunea Xenon demarata de autoritati se pare. ca e un mare fis... de un an nu s-a mai uzit nimic.

@Alexp mult succes cu achizitia. Si te incurajez sa te lauzi cu masina luata pe acest forum. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now