Sign in to follow this  
Followers 0
Cujacha

Valori pentru cuplurile de strangere cu cheia dinamometrica

8 posts in this topic

Salutare tuturor. Cunoaste cineva unde as putea gasi un tabel cu valorile in Nm, pentru cheia dinamometrica? Am un Volvo s40 2.0D SE 2007, si am nevoie sa stiu aceste valori, insa nu stiu de unde sa le iau.

Daca aveti vreo idee, sau aveti vreun tabel si il puteti ''da'', as fi recunoscator. 

Multumesc anticipat!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

la C70 le strang la 130 Nm

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Vicu. Probabil te referi la prezoane ???? E bine de stiut asta. Scrie in manual?

Pe mie ma intereseaza toate valorile: pentru schimbat placutele si discurile, pentru schimbat uleiul (capacul de la filtru ulei, surubul de la baia de ulei etc.)

Chiar am nevoie, daca stie sau are cineva.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit ceva pentru S40 2.0D (136 cp),

http://www.volvohowto.com/volvo-s40-v50-c30-c70-diesel-engine-torque-specs-2004-2013/

dar pentru frane nu am gasit, decat pentru motoarele pe benzina. Sunt aceleasi valori si pentru motoarele diesel?

http://www.volvohowto.com/volvo-s40-v50-c30-c70-brakes-suspension-steering-wheels-torque-specs-2004-2013/

Daca stiti ca sunt aceleasi valori sau trebuie sa caut altele, va rog sa-mi spuneti, cei care cunoasteti. 

Multumesc.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta cuplurile generice pt șuruburi. De ex pt M6 e 17Nm, pt M8 e 24-25Nm la M10 ai cam 40Nm, etc. La roti al 130-140Nm.

Cel mai sigur descarci frumușel Vida și ai acolo tot ce îți trebuie

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Midnight Caller. Chiar e interesanta progresia si rapoartele. La roti, am gasit inn carte 110 nm si am strans cu valoarea asta, sper ca e suficient. Am roti 205/50/r17.

In ce priveste VIDA, spune-mi te rog de unde sa o descarc. Am avut una dar nu am putut sa o instalez (nu-s chiar varza la instalat programe, dar n-a mers ce am avut eu.)

Cele bune.

P.S. chiar acum m-am uitat pe o aplicatie volvo din telefon, si scrie ca piulitele se strang cu 90 nm. E diferenta oare intre piulite si suruburi? Cand se intoarce sotia cu masina, ma voi uita si in carte inca o data. Sunt confuz.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat si manualul, si, intr-adevar in cartea masinii scrie valoarea 90 Nm pentru piulitele de la roti (fie de tabla, fie de aliaj). Iar eu le stransesem pe spate (dupa ce am schimbat discurile de frana) cu 110 Nm. Si vazusem valoarea asta in niste tabele de pe internet.

Atunci care ar fi diferenta intre jantele mele si cele de la C70-ul lui Vicu?

Chiar produc confuzie aceste innformatii diferite, pentru acelasi tip de masina, sau jante.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu VIDA. De unde pot sa o descarc? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0