yachtmanblue

Scîrț la schimbare viteze

5 posts in this topic

Salutare,

La rece imi scoate un scartait schimbatorul de viteze cand schimb dintr-o treabta in alta. Dispare dupa un timp 5-10 min de mers si schimbat in oras. Ar fi costisitoare remedierea problemei ? Si eventual ce ar presupune ?

Ma cam enerveaza ca imi aduce aminte de zgomotul scos de ambreiajul si schimbatorul Daciei 1310 a bunicului :D

Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si la mine face la fel(in special cand e rece). Am inteles ca sunetul ala enervant e de la cablurile ce duc la cutia de viteza. Sunt curios ce solutie exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutie sigur exista, doar ca nu stim noi. Important este si ca remedierea sa nu presupuna dezmembrarea a jumatate de masina pt acces la cablurile alea, daca asta o fi motivul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

solutia ii urmatoarea, dati filtrul de aer jos sau la o parte si veti ajunge la cablurile de schimbare a vitezelor, cu un spray de curatare mai exact si unul de discuri ii ok, se spreiaza zona cablurilor mutand schimbatorul in fata si spate dupa care sterse foarte bine pentru a nu ramane eventualele depuneri, dupa incercati sa gresati  cu o vaselina siliconica sau ceva vaselina rezistenta la caldura, urmand sa va jucati un pic cu schimbatorul pana se greseaza cablurile. Eu am scos si capacul lateral din habitaclu partea pasagerului si am facut aceasi operatiune si acolo. Succes si sper sa fie de folos , apropo solutia este pentru cutie manuala. 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adytym da manuala este cutia. multumesc tare mult pentru detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now