RahZee

Cu ABS sau fara?

7 posts in this topic

Salut,

Trebuie sa schimb ambele capete planetare, troncane la viraj maxim stanga-dreapta. Pe la magazine de piese mi-au gasit 3 modele din care am eliminat unul (cutie automata) si au ramas douaȘ pentru model masina cu ABS si fara.

Intrebarea e, cum aflu daca am ABS, ca dupa VIN am gasit si cu si fara pe net. La franare puternica n-am simtit tremuratul ala in pedala de frana, dar nici rotile nu s-au blocat...sunt confuz

Daca aveti surse mai bune de decodat VIN...:  YV1VW1223WF158082

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inelul ABS se muta de pe capul vechi .

Da un cap de planetara jos și vezi dacă are inel sau nu .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel vechi se muta bucati. Oricum costa vreo 30 lei un inel nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei! La cald se rezolva ca si multe alte chestii de la diferite repere ce trebuiesc schimbate si eventual refolosite   .:).Daca se doreste..

 

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traiasca traficul de nebuni de la noi, ca am avut ocazia sa aflu ca am ABS, si mai si merge.

O sa specific asta la magazinul de piese. Probabil ca varianta cu ABS vine si cu inel...dar intreb ca sa fiu sigur.

Multumex

Edited by RahZee

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, RahZee a spus:

Traiasca traficul de nebuni de la noi, ca am avut ocazia sa aflu ca am ABS, si mai si merge.

O sa specific asta la magazinul de piese. Probabil ca varianta cu ABS vine si cu inel...dar intreb ca sa fiu sigur.

Multumex

Atentie , eu am cumparat cap planetara cu inel abs dar se pare ca numarul de dinti era diferit asa ca am folosit tot inelul vechi pe care l-am scos la cald .

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vicanezu said:

Atentie , eu am cumparat cap planetara cu inel abs dar se pare ca numarul de dinti era diferit asa ca am folosit tot inelul vechi pe care l-am scos la cald .

Mersi, am negociat cu magazinul de piese, o sa-mi rezerve toate cele trei versiuni de cap planetara + inele ABS, le iau cu mine cand le dau jos pe alea vechi, numaram dintii si punem pe cele care se potrivesc exact :)

Traiasca piata libera concurentiala 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now