renascentist

resoftare computer?

9 posts in this topic

salut! am schimbat o piesa din clapeta de acceleratie la un volvo s60/ 2001 (cea dinainte era mecanica si am inlocuit o cu una magnetica) si vreau sa stiu daca trebuie resoftare si daca singurul loc in care se poate face aceasta este la reprezentata sau rezolv in alta parte, aproape de cluj?

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

senzorul de pe clapeta. ETM-ul. am fost astazi la reprezentanta sa resofteze tot computerul de la masina si n au reusit sa rezolve problema.

imi recomanzi sa cumpar o clapeta noua cu totul? e vreo 2000 de lei una, livrata de cei de la volvo. alte posibilitati exista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar aici sunt cele 2 rezultate de pe tester. daca trebuie marite, mai fac o poza

20050390_10209836579058651_177070916_o.jpg

20132581_10209836575458561_262576584_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cumparat un ETM magnetic din anglia, care sugereaza ca ar remedia problema. dar nu au reusit sa reconfigureze clapeta de acceleratie si sa o repare cei de la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform pozelor puse de tine clapeta nu are nimic . 

Alta intrebare ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu au reusit sa rezolve problema" ce problema ai la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi, dupa ce au resoftat computer-ul, am luat masina in limp mode de la reprezentanta. deci schimbarea ETM-ului de pe clapeta de acceleratie nu a rezolvat nimic.

@McCIUKEN- am avut probleme cu clapeta de acceleratie, pe testere asta iesea. acum la reprezentanta, dupa ce au resoftat, se pare ca nu mai apareau problemele acelea, dar ele existau. am schimbat clapeta, de la dezmembrari si acum functioneaza masina...pentru urmatorii kilometrii, dupa ce am montat piesa, nu am mai avut niciun martor, dar iar s a aprins dupa ceva timp. cand ma intorc in cluj am sa pun iarasi testerul sa vad ce apare si revin cu amanunte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune masina la punct cu clapeta nemodificata, sa nu mai ai nici o eroare. Abia dupa aceea poti pune clapeta cu senzor hall. Pentru ca senzorul hall il reglezi fizic sa se potriveasca voltajul cu clapeta nemodificata. Eu am mers 1 an cu clapeta cu senzor hall nereglata cum trebuie si tot asa am cautat sa resoftez. Dar nu ai ce sa resoftezi ca problema e fizica. Cand mi-am luat C70 i-am masurat clapeta si asa am reusit sa reglez senzorul hall de pe V70 cum tebuie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now