Sign in to follow this  
Followers 0
Guest budulan

Cat de greu se obtin efectele astea?

12 posts in this topic

imginile sint procesate pe o scula speciala (e un computer specializat pe prelucrare imagini, sunet,...)

Bineiniteles cu un soft special - de obicei casele de productie achizitioneaza asa ceva.

Ceva mai simplu ar fi si pe un pc normal cu interfete - 2 intrari audio-video si un softulet. Dar nu o sa ajungi sa ai calitatea imaginii asa cum este in videoclip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am referit la suportul hardware necesar. Intrebarea mea este, tehnic - cum se realizeaza. Adica se departeaza cu camera de obiectele alea, sau camera sta fixa si e doar un efect video (sau cumul de efecte0 care da impresia de miscare? Ca sa acopere timpii morti am vazut ca folosesc efecte de tranzitie, dar efectul ala care da impresia de departare cum se face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucrez in domeniu si iti spun exact cum se face:

1. Ca sa obtii calitatea aia de imagina nu filmezi cu camera de 1000 euro ci de 40K euro :)

2. Banuiesc ca te referi la imaginea aia de pe ochelari, etc, merge facuta cu orice calculator mai nou (daca nu iei in considerare captura, daca vrei calitate  iti trebuie o placa secpiala de captura ce pleaca de la 1000 euro). Sunt mai multe softuri in care se poate face: Premiere, Aftereffects, Combustion, Fusion etc. Primele 2 sunt cele mai simple. Cred ca se poate si cuun programel f. simplu si gratuit numit VDub, are filtre ce permit sa misti imaginea si sa o colorezi cum vrei tu, dar nu am incercat niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti, nu stiu ce ati vazut voi, dar eu am vazut niste "efecteeeee"! ;D Dangerous!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca este filmat special pt. efectele astea.Urmariti ca toate pleaca de la ceva lucios..tocmai ca sa poti aplica efectul de tranzitie...Are si Adobe Premiere citeva tranzitii mai simple ,dar aici e vorba de alt program. Am vazut o scula Panasonic de captura grafica si montaj dar costa de mori incet....Daca vrei Alin i-ti fac cunostinta cu baietii de la Antena 1 din oras si i-ti arata cum se face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca este filmat special pt. efectele astea.Urmariti ca toate pleaca de la ceva lucios..tocmai ca sa poti aplica efectul de tranzitie...Are si Adobe Premiere citeva tranzitii mai simple ,dar aici e vorba de alt program.

Aparat de filmat care face tranzitii de nunti botezuri poate.  ;D

In Premiere se face nu din trazitii ci aplicand filtre si lucrand la tag-ul numit motion.

Stiu ce vorbesc mai sus. Daca sunteti curiosi cu ce fac eu, intrati aici http://www.mental-scape.com/demo/ si la www.http://www.silverbulletfilm.ro

Ambele site-uri au cel putin un an vechime, intre timp as fi putut adauga multe altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa presupunem ca vrem sa legam doua cadre prin acest efect amintit mai sus. Filmarea trebuie sa contina aceste miscari de la inceput. Sa incepem:

Pasul 1: Filmezi miscarile de camera (trav inapoi pronind la PD de pe ochelari);

Pasul 2: Incarci marterialul in softul de editare (Avid, Final Cut, etc);

Pasul 3: Alegi dublele bune/faci montajul fara efect dar pui o tranzitie intre cadre pentru a sti cat dureaza si cum se "leaga" in montaj;

Pasul 4: Exporti cadrele curate (incluzand in lungimea lor periada tranzitiei - nu mai mult) intr-un soft de compozitie video (Ex After Effects);

Pasul 5: Pui cele doua cadre pe layere separate suprapunandu-se pe durata tranzitiei;

Pasul 6: Adaugi un efect de deformare (de ex Optics Compensation din AE), pui keyframe valoarea default (fara deformare) in punctul in care vrei sa inceapa efectul si un alt keyframe, unde se sfaseste, modificand imaginea de la parametri astfel incat sa ia forma lentilei de ochelari din cadrul 2 (poate si cu ajutorul unei masti). As mai folosi si un mic morphing pentru tranzitie dar foarte usor

Pasul7: Te mai joci putin cu opacitatea cadrului 1, la fel si cu modul de compunere (normal, overlay, luninosity etc) si vezi si tu ce te ajuta sa arate mai realist adica sa ai si reflexia din lentila peste cadru, sa nu fie diferente mari de contrast, luminozitate (adaugi corectie doar pe periada tranzitiei)

Pasul 8: Stabilesti un punct de pe cadrul 2 care se misca odata cu lentila (poate fi un element de pe ochelar sau de pe fata personajului) care sa te ajute sa faci un tracking pe imaginea 1 (adica sa iti miste imaginea 1 in functie de miscarea ochelarilor din imaginea 2. E usor, o sa vezi.

Pasul 9: Dai un preview si vezi cum arata, faci fine tuning-ul.

Pasul 10: Render si... gata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ascultati-l pe SMD, ca-l stiu bine, lucram chiar impreuna la unele proiecte. Omul e profesor pe editare video. (iar eu pe editare audio  :D  )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@framedraw Multumesc. O sa incerc sa vad daca reusesc sa ma apropii de efectul ala. Eu le fac la nivel de amator dar as fi incantat sa vad ca ma pot apropia de unele efecte profi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu 1 m-as apropia tare de d-soara aia, Budulane. E bine rau. Ale dreaq negrese/mulatre!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0