peleaandrei

Incorrect license code volvo v60 2012

3 posts in this topic

Hello , 
I have a problem with the sensus update navigation on my car .
I downloaded the update for my on usb stick , i follow the instruction and enter the VIN and Part Number find on the dvd's box and they give me the license code 3811ef87 for my car .
Wen i put the usb stick in car , apear the message press ok to continue , after that apear enter license code , wen i put this license code say the message incorrect license code ...
Wen i press the butons to apear letter "e" and "f" , apear big letter "E" and "F" ... Maybe that is the problem ? i searched for how to make small letter but i don' find anything ...
VIN  YV1FW84A1D1120305 AND PART NUMBER 31374024 AA who is write on the back of the original dvd's box navigation 
Please Help :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci iti voi raspunde in romana. 

Am aceeasi problema cu navigatia la un S60 2013, doar ca ma aflu in UK.  Am luat ultimul update oferit de volvo pe pagina lor si dupa ce urmez toti pasii,  ma intreba de licenta. Am fost la 5 dealeri si am auzit 9 pareri diferite,  una din ele este ca au schimbat furnizorul de harti de la navteq la tomtom,  ceea ce este aproape de realitate pentru ca nu sunt compatible. Mi-au cerut o galagie de bani,  ca cica tre sa faca ei un "upgrade".... Adica cred ca tre sa schimbe softul de navigatie,  navigatia masinii este pe Linux. Alminteri,  necalificati... Upgrade - hardware,  update - software. M-am certat cu ei pana m-au gasit toti dracii... Orice licenta a softurilor de pe masina este deja platita la cumpararea masinii de noua   iti urez bafta sa obtii licenta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Scuze ca intervin insa ma roade curiozitatea:

@peleaandrei download-ul pe stick nu se potriveste la tine ca nu ai navigatie cu Internet - ai sistemul vechi de la navteq cu DVD. Pe baza de VIN si versiune de harti iti genereaza un cod unic de activare per versiunea respectiva de harti. 

@Zgr44 La fel ca mai sus - nu stiu sa fie navigatie TomTom pe sistemul original de navigatie NavTeq. Era o navigatie cu Sensus Connected Touch, cu Linux sistem de operare insa era alta conversatie - presupune a adauga in masina un alt sistem (care nu mai este disponibil acum) care iti aducea un sistem aditional in masina, care avea la baza Linux. Acel sistem avea o componenta independenta de navigatie , suplimentara fata de cea originala a masinii bazata pe NavTeq, care necesita sa cumperi un SD card cu hartile. 

Cand cumperi masina de noua - din 2012 / 2013 - daca nu mai insel ai dreptul la 2 actualizari gratuite de harti - NavTeq. Restul se platesc. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now