Guest mihnea1986

Revizia la c30!

12 posts in this topic

Am inteles corect ca prima e la 10000 de km?hmmm...De ce asa putin?Si urmatoarele tot din 10 in 10 mii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu ai carte service, poti afla termenul corect de la o reprezentanta, in functie de anul de fabricatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am C30 1.6 Momentum 2008. Eu am inteles ca la 20000 tre` sa fac revizia. Pe certificatul de inmatriculare revizia e trecuta la 2 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am s60 , dar cred ca e acelasi lucru....

la bucuresti mi-au spus ca trebe sa schib uleiul numai la un service autorizat.

deci , cit de multi km poti face cu un schimb? 15-20k (maximum)

mi-au spus ca ,in principiu , revizia se poate face la 20k (ceea ce mi se pare rezonabil)

oricum , mai mult de 10-15k km nu poti sa tii uleiul, oricit de bun ar fi si cit de gentil ai merge....(am zis !) ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am C30 1.6 Momentum 2008. Eu am inteles ca la 20000 tre` sa fac revizia. Pe certificatul de inmatriculare revizia e trecuta la 2 ani.

framedraw, sa facem distinctia intre revizie si verificarea tehnica (ITP), care se face o data la 2 ani.

In ceea ce priveste reviziile..

Service planul pt Volvo este unul flexibil. Limita maxima este de 20,000 km sau un an de zile, in functie de parametrul care este atins primul. Asadar, nimeni nu-ti poate da in cap atat timp cat nu depasesti cei 20,000 km. Pe de alta parte, uleiul este negru dupa 10,000 km. Ia in calcul praful, gropile si tot ce inseamna uzura accelerata a consumabilelor. Asadar, recomandam revizia in zona lui 10,000 km fara insa a te obliga sau a te exculde de la garantie in masura in care nu dai curs recomandarii.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

e cineva care a facut prima revizie? daca da...

cat a costat si ce probleme au fost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Horia Trebuie facuta ceva revizie preliminara dupa ce iti ridici masina? Am un C30 1,6 D cu 800 km si nu mai stiu exact cum sta treaba. Masina e la ai mei si n-am acces la planul de service.

Mersi anticipat.

P.S. Cam la cat s-ar ridica o revizie la masina mea. Poti sa-mi puii atasat un desfasurator cu costurile reviziilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kadudu o revizie la C30 inseamna 1,000 RON + TVA (schimb filtre, schimb ulei, manopera)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce am citit eu prin cartea de service era ceva de genul prma revizie la 10.000 de km sau un an iar apoi la fiecare 20.000 de km sau un an

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut acum vre-o luna revizia de 10000 de km si am aflat ca se face din 10000 in 10000 pt modelele vandute in romania. m-a costat 900 ron din care 450 ron a fost manopera :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now