Sign in to follow this  
Followers 0
al1n

Drepturi RCA?

3 posts in this topic

Salut, 

Acum 2 zile mi-a fost lovita masina, un C30, iar putin din aripa fata a fost zgariata, impreuna cu usa si aripa spate care au fost indoite.

Am facut amiabila cu cel care mi-a lovit masina si RCA-ul lui este la Euroins. Am sunat la ei si am stabilit o constatare deabia pe 4 Octombrie, la un service indicat de ei din Timisoara. 

 

Acum vin intrebarile mele:

1) Pot dupa constatare sa merg sa repar masina la ce service doresc eu ( adica la Volvo Timisoara) ? Daca da, trebuie sa platesc eu inainte, in caz ca ei nu au contract cu Volvo Timisoara, ca pe urma sa imi recuperz banii de la ei sau cum este procesul mai exact?

2) In functie de cat ar dura reparatia, pot beneficia de o masina de schimb? Inchiriata sau de la Volvo, etc..??

 

Merci mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am fost si eu in situatia ta, ceva asemanator;

Da, poti merge la ce service vrei tu, dar dupa constatarea facuta de asigurator; partea nasoala e ca volvo cel mai probabil nu au contract cu asiguratorul mentionat;

O sa trebuiasaca sa platesti din banii tai, volvo iti elibereaza un deviz si apoi te duci cu el la asigurator sa-ti deconteze suma (o sa fie mai mare decat estimeaza asiguratorul); decontarea se face in 10zile lucratoare; dar o sa intarzie cateva zile;

Cat despre masina la schimb, se pune una la dispozitie daca operatia e ceva mai complicata si dureaza un anumit numar de zile de service (nu stiu exact), dar poti sa intrebi.

Toate cele bune!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0