bvv

O problema la Pedala de Ambreiaj

9 posts in this topic

De ceva timp, uneori " pedala de la Ambreiaj rămâne undeva la jumătatea cursei " iar daca bag piciorul sub pedala pentru a o ridica " isi revine.

Care sa fie problema, Exactă?

S-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema?

Cu ambreiajul nu am probleme, de genu " patineaza , bate ".

Edited by bvv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa ambreiaj . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan,

Scuze bvv, problema se rezolva inlocuind pompa sau este necesara si inlocuirea cilindrului receptor/rulment de presiune?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar curge rulmentul ar fi lichid de frana sub masina si vasul gol iar pedala in podea . 

De la pompa ramane pedala mai jos insa e lichid numai in zona pedalei, ceva mai putin, nu goleste vasul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt dumi81 - Nu vreau sa iau prin eliminare, apelez la forum, pentru a sti " exact, care ar fi problema " si sper, sa nu intelegi gresit raspunsul meu! La rulment de presiune te referi la cel care se afla in interiorul Ambreiajului? Cel care se schimba odata cu Ambreiajul!!!

pt Bogdan G - Ai dreptate, nu am ulei sub masina, lichidul in vas e OK, 

Luni merg la mecanic pentru a imi spune exact, Ce trebuie sa schimb iar apoi, prin Decembrie am sa schimb si Kitul de Ambreiaj " nu ca as avea probleme cu ambreiajul ", dar este putin tare si masina fiind una de familie, vreau sa o fac " ca de familie ".

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ambreiezi ,adica apesi pedala ,cuplezi in treapta 1 si incerci sa debraiezi foarte putin cit sa ai cuplaj mecanic si simti masina ca ar vrea sa miste putin,insa astepti cu pedala fix in aceasta pozitie.

Daca la interval de 3-5 secunde sa zic ,incepe sa ti se miste masina  de la sine  este clar ,ai garniturile obosite ,pompa  iar daca fenomenul nu se petrece chiar si dupa 3-5 minute  nu este nimic. Se intimpla cu pedala cind masina a stat foarte mult nemearsa .

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ceva de facut schimbari si plati in piese si de fel daca vrei sa o ti 4-5 ani  ",ajut-o" ca   sa te ajute  in viitor.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit Pompa Ambreiaj la 180 lei SACKS, iar Luni, daca mecanicul imi zice sa o schimba, dau comanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt 1984 - uneori, pedala isi revine, adica, face cursa completa, mai exact vine SINGURA SUS. Adevarul e ca nu o folosesc prea mult masina, uneori, dupa ce folosesc Ambreiajul Normal, se mai intampla " repet, uenori " sa nu intre in prima treapta iar daca bag varful piciorului sub pedala, intra VIS in viteza.

Cand am venit cu ea din Germania, undeva prin ARAD, pedala mi-a ramas la " jumatate ",   ma lasa    " adevarul ca mai greu "  sa bag in treapta 1 iar la un moment dat, NU MAI MA LASA SA BAG IN TREAPTA 1, pana cand, din greseala am bagat varful piciorului sub pedala si si-a revenit.

De atunci si pana acum, Nu mi s-a mai intamplat acest lucru, foarte rar " de 2 sau 3 ori " nu m-a lasat sa bag in Treapta 1, dar dupa ridicarea pedalei, mergea OK

Ieri, dupa ce am umblat mai mult cu ea, desi in prima parte, pedala ramanea undeva pe la inceputul cursei, spre finalul plimbari, pedala VENEA SINGURA INAPOI, la pozitia " zero sa zic asa ".

 

ps. sper ca am fost explicit!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now