Victor

Cei din Suedia stiu?

27 posts in this topic

Sunt curios daca actionari sau managerii de la VOLVO stiu de acest site si de oamenii implicati si dedicati de aici. Nu sunt de mult timp printre voi (aprox. 2 luni) dar este ca un drog. Cand cobor din masinuta mea, deschid calc si ma loghez in familia noastra. Cand am timp si la job.

Felicitari admin. si sper ca in cazul in care nu stiu, cei de la VOLVO sa organizeze o intalnire anuala pt. noi.

Ce spuneti?

Apropos. Stie cineva suedeza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o treaba Volvo suedia cu Volvo Romania, iar cei de aici au ceva reprezentanti pe forum DAR nu au aratat nici un pic de interes pt noi.

Tocmai de aia eu laud Toyota Romania in relatia pe care o are cu forumul ce poarta acelasi nume si mai ales cu acei clienti care poarta un autocolant pe luneta . Aceia sunt ceva mai bine primiti in service, desi cei de la Toyota isi dau toata silinta ca totul sa mearga bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi ca cei din Romania dau dovada de lipsa de interes? DUREROS!

De ce? Ce putem face? Este simplu sa tragem concluzii! Sa cautam rezolvari!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ce rezolvare sa gasesti, Volvo-CLUB nu are nici o legatura cu VOLVO ROMANIA, aici este o adunatura de pasionati iar dincolo este o masina de facut bani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. bani sunt nascuti toti. Noi de ce sa nu profitam aici? Pana la urma noi promovam marca...

Eu dupa 8-10 ani o vand si imi iau tot VOLVO. Din convingere. Dar suntem cativa care fac lucrul acesta fara o motivatie. Intalnirile si cateva accesorii oferite cadou sunt mana cereasca in tara asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ma refeream la VOLVO Suedia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa trimiti un mail la Volvo Suedia si vezi de unde primesti raspunsul, o sa intelegi dupa ce faci asta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate ar trebui trimis mailul la departamentul marketing al Volvo Car Corporation,poate ei stiu mai bine cum se promoveaza imaginea unei masini...sunt sigur ca la o adica s-ar folosi si de forumul nostru,in fond aici sunt pasionatii marcii nu cei care privesc Volvo ca o sursa de castiguri financiare...reclamele la masini se bazeaza pe chestia asta...daca ati observat in ultimii ani nu prea se mai merge pe ideea ce poate sa faca masina,ce tare e,ce fiabila e decat la marcile de kko,in clasa premium se pune accentul pe feeling..pe relaqtia om-masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o cunostiinta in Suedia (romanca plecata din orasul meu)

As putea sa o rog sa se intereseze (stie f.f.f. bine lb. suedeza) despre cum ar putea un club al pasionatilor de volvo din Ro sa devina afiliat la un alt club din S sau apropiat de RO?

ce ziceti?

daca ati incercat deja... let me know

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Am incercat eu deja si am luat legatura cu o tanti de la suedezi. Problema e ca pentru a fi recunoscuti oficial de ei, se impun anumite conditii (cum ar fi o sigla, care sa NU semene cu semnul Volvo decat daca e pus pe O MASINA VOLVO, in numele site-ului sa fie locatia, de genul "volvoclubromania.ro" sau "volvoclubbucuresti.ro", etc) si in primul rand sa fim NOI oficiali ca si club (organizatie non-profit). Asta e alta discutie si inca ne mai batem (fondatorii) capul cu ea de vreo un an si mai bine.

    Se stie asadar de existenta noastra si acolo, insa in afara de incercarile mele de a lua legatura cu ei, cei de acolo nu s-au deranjat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parea mea este ca VOLVO-CLUB ar fio o sirsa de reclama extraordinara pt VOLVO Romania. Dar se pare ca cei de la VOLVO romania nu prea stiu sa'shi faca reclama.... Poate sunt eu neinformat dar VOLVO nu prea face caravane cu masinutze pe care sa le duca prin toata tzara.... anul asta au facut una dar si aceaia parca era internationala.... Cat de amarat este Petrosaniul dar au ajns pe aici si Audi si VW si Mertz sa nu mai zic ca Mitzubishi sta de vre'o luna..... etc etc...

Bun acum la topic... mai sunt tzari cu cluburi VOLVO mari care nu par sa indeplineasca conditziile mentzionate de  Midnight Caller nu s'ar putea face o colaborare cu ei??? (acum sper sa nu ma bag ca musca in lapte) ex http://www.volvoclub.org.uk/ mie mi'se pare ca de la ei am avea multe de invatzat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller: daca se vor face asemenea pasi eu cred ca vor fi destui amatori sa contribuie financiar ptr infiintarea unui  ONG "VolvoClubRomania". Eu pe linga job-ul curent sint si presedinte al unui club de tenis de cimp care este un ONG (30 membri fondatori cu cite 300 RON). Avantajul : afiliat la Federatia Romana de Tenis cu drept de vot in federatie, concursuri internationale,..., Dezavantaj : singura sursa de venituri sint sponsorizarile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ati sti de cate ori s-a discutat si de cate ori am intors-o pe toate partile v-ati plictisi pana si voi :) Mereu trebuie sa fie cate ceva care sa nu iasa sau cineva care n-are timp, si iar se mai amana cu cateva luni "hei rup-ul".

Blahh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, poate ca gresesc, dar in primul rand cred ca ar trebui sa avem sprijinul importatorului, chiar daca el nu ar avea niciun amestec pe forum. Pentru ca, la urma urmei, si noi putem atrage noi clienti spre Volvo, adica facem un bine si importatorului. Sau imporatorul din Romania este prea mic pentru a ne putea ajuta in vreun fel. Sau nu vrea :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin reprezentante sunt cativa oameni cu suflet care cred cu tarie in VOLVO. In rest... ma abtin sa comentez. Cert e ca intre service-urile de reprezentanta si celelalte... diferenta e doar de pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin reprezentante sunt cativa oameni cu suflet care cred cu tarie in VOLVO. In rest... ma abtin sa comentez. Cert e ca intre service-urile de reprezentanta si celelalte... diferenta e doar de pret.

Poate doar mecanici cu zeci de ani experienta, pentru ca ma cam indoiesc de "agentii de vanzari" care sunt niste pustani cu orice facultate care vad doar interesul banului de pe urme unor vanzari grase (fie parcuri de camioane, fie turisme, fara sa cunoasca adevarata traditie scandinava), iar pe aia(mecanici) chiar nu-i baga nimeni in seama ca deh... banu' primeaza "bah, pui ce vreau eu, nu ce vrei tu...!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

In suedia, deocamdata, din cauza conjuncturei economice mai putin prielnice, firma Volvo a disponibilizat peste 100.000 de angajati si altii vor urma.. entuziasmul exista insa mai decazut ca de obicei.

Eu am aflat de voi din propria cautare, sunt curios daca afara de mine mai sunt si alti romani rezidenti in suedia care sunt membrii ai acestui club!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai e parca un baiat cu un S40 rosu, am uitat ce nume are pe forum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex cred ca se referea la Erard care e din Olanda insa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scheisse ;D U right ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

avind in vedere ca lui volvo sweden nu ii pasa de deserviciile facute imaginii marcii de catre unele practici din service, chiar in cele importante, nu cred ca o sa ii pese prea mult de un grup de pasionati din Romania... oricum Romania nu e o tara prioritara pentru ei....

a se vedea situatii in care la o piesa importanta cazuta in garantie, Volvo Sweden ia pe seama lui doar 50 % din pret iar restul e in circa importatorului care o pune in circa service-ului care incearca sa stoarca banii de la client.... stiu cazuri concrete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cate masini de la clasa premium in sus, ruleaza in romania, ar trebui sa le pese... sau poate ei chiar asta nu stiu.

Iar de stiut, celelalte treburi de care ne plangem noi zi de zi... nu stiu cati dintre noi au sunat sau trimis fax cu o nemultumire la sediul central Volvo. Degeaba ne plangem noi aici unul altuia pe umar, daca nu face nimeni ceva concret.

Stiu cazuri concrete de la reprezentanta mercedes, brasov: Casa Auto Tiriac. Clientul nemultumit dadea telefon sau fax cu nemultumirea, la sediul central din germania... dupa multe taraganari prin service. In cateva ore zbarnaiau telefoanele pe acolo... si din germania si de la importator, ca la nebuni. Luau piese de pe masinile din showroom si a doua zi, clientul avea masina in stare de functionare... si cu scuzele de rigoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi 2727 excelenta ideea. O voi aplica cu prima ocazie dar doar daca voi avea un motiv intemeiat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now