Sign in to follow this  
Followers 0
Guest docbursuc

Detalii achizitionare Volvo SH

9 posts in this topic

Buna ziua. As dori sa aflu daca exista vreo modalitate de a verifica o masina Volvo second-hand dupa seria de motor. Mentionez ca masina se afla acum in Germania. Posesorul mi-o trimite prin intermediul unei firme de transport, imi da posibilitatea sa o testez si apoi sa semnez actele.Ideea e ca pretul pe care l-am negociat este mult prea mic fata de piata auto, adica Volvo 2.0D din 2004, 90000km, 6500euro ::)Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca trebuie sa platesti o suma oricat ar fi ea de mica (200-300 euro in avans) sa stii ca IN MOD SIGUR ESTE VORBA DE O TEAPA.

Nu vei mai vedea niciodata acei bani si nici masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a fost vorba de nici un avans. ideea e ca imi trimite masina cu firma de transport, am posibilitatea de a testa masina 4 zile si apoi semnez actele. cel putin asa zice el...Ce risc pot sa am?Tot ce imi cere acum este numele complet si adresa de contact...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In romania, se poate verifica masina.

Exista pe pagina la RAR, un utilitar dupa care poti verifica masina dupa nr. talonului.

In germania, nu stiu.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

docbursuc stai linistit ca nu iti trimite nimeni nimic. Masina nu exista. Spune tipului ca ai drum in zona saptamana viitoare si ca vi sa ridici masina personal, sa vezi cum o sa o dea la intors si iti va spune ca nu are timp ...etc.  ESTE O MARE TEAPA. Eu m-am distrat cu unul pe mail tot in acest fel, ca este masina fratelui care s-a mutat in anglia si ca nu mai poate sa conduca avand in vedere ca volanul este pe stanga..etc. Ca plateste el transportul si ca ti-o lasa nu stiu cate zile pt test, totul este o mare teapaaaaa. STAI LINISTIT!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred, ca @docbursuc a inteles continutul mesajelor noastre, caci a plecat fara sa mai spuna nimic... Ar fi fost pacat sa mai fie o alta victima a infractorilor de pe Net. Oricum, cred, ca doar un naiv ar da curs unui asemenea anunt, care suna atat de tentant. Oferte reale se gasesc pe forumuri dedicate, cum ar fi si www.volvo-club.ro

www.mobile.de si-a cam pierdut credibilitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am fost in nici un moment ferm hotarat sa fac afacerea, mai ales cand am scazut pretzul de la 11-9-6.5 mii...Era ceva dubios. ceea ca ma facea curios era modalitatea de a ma pacali cu neamtzul, asta in ideea ca imi lasa masina sa o testez, fara nici o garantzie din partea mea. Adica nu imi cerea nici un ban in avand, totul urmand sa ii platesc in momentul cand semnez actele.Oricum va multumesc pentru sugestii si cred ca ma voi potoli si voi mai strange bani:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am achizitionat un S40/2006 la second hand adusa din Franta asa ca am studiat putin preturile din Ro, pe mobile.de, etc. preturile sunt cam aceleasi in limita a 2.000-3.000 de euro. Eu de exemplu am luat-o mai ieftina, insa fara revizia curenta (ulei, filtre, etc - 1200RON la reprezentanta), fara schimbare distributie -urma la 140.000 cum e dat in carte ca se face in Franta (masina are 120.000km, schimbare kit = 2000RON) si fara aditiv diesel care mai costa 500RON, si cu teava de iesire de la catalizator rupta, sper sa se rezolve prin sudura, altfel filtrul nou e peste 1000 eur. Daca mai pun costurile de inmatriculare constat ca nu am luat-o foarte ieftin, doar ca nu am dat toti banii gramada, nici nu i-as fi avut de fapt. Asa mai cheltuiesc dar in timp...

In concluzie nu da nimeni o masina pe degeaba sau la un pret foarte mic, la pretul spus de tine cred ca e chiar teapa, iar un pret care coboara destul de mult sub pretul de piata poate sa ascunda hibe sau cheltuieli viitoare. Binenteles ca e posibil sa gasesti si o masina scumpa care sa aiba probleme; un control de rampa la reprezentanta Volvo din Buc. costa 180 lei si afli cam totul despre ce are nevoie masina, insa nici ei nu-ti pot scpune cati km reali are masina (daca nu e din Ro si sa faca service-ul la ei), de asta tb. sa ai grija singur, sunt destule indicii in acest sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0