Sign in to follow this  
Followers 0
danyk1

Piese compatibile de la 850

6 posts in this topic

Salutare oameni buni. Anul trecut am avut un 850 destul de frumos zic eu, dar din cauza mai multor factori, am renuntat la el.( l-am dezmembrat).Acum mi-am schimbat masina cu un V70, 2.5 bifuel din 1998.

Prima intrebare este: Ce piese pot folosi de la masina veche. Aceea avea 2.5 20 v 170 cp.

 

Revin mai pe seara cu poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de mai multi factori, daca e model 98 poti prelua cam toata aprinderea mai ptuni fisele. Daca e 99 e total diferit.

La suspensii se potriveste cam tot, la bratele inferioare fata trebuie vazut daca au prinderea identica cu 2 suruburi.

La interior portbagajul e la fel desi bi fuel are teoretic rezervoarele alea imense de CNG (btw vezi ca alea dupa 10 ani expira si nu se mai produc).

Scaunele se potrivesc (daca la fel e model 98), 99 are deja airbaguri laterale electronice si o sa ai erori in SRS.

Radiatorul se potriveste pana la model 98. Instalatia A/C se potriveste.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Cristian Scutaru said:

Depinde de mai multi factori, daca e model 98 poti prelua cam toata aprinderea mai ptuni fisele. Daca e 99 e total diferit.

La suspensii se potriveste cam tot, la bratele inferioare fata trebuie vazut daca au prinderea identica cu 2 suruburi.

La interior portbagajul e la fel desi bi fuel are teoretic rezervoarele alea imense de CNG (btw vezi ca alea dupa 10 ani expira si nu se mai produc).

Scaunele se potrivesc (daca la fel e model 98), 99 are deja airbaguri laterale electronice si o sa ai erori in SRS.

Radiatorul se potriveste pana la model 98. Instalatia A/C se potriveste.

Caseta de directie se potriveste? 850-ul era 94 , iar v70 este 98'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu totul sigur, adica si capete de bara. La 850 au fost de obicei numai casete TRW montate (cu mici exceptii), la V70 amestecat TRW cu SMI. Poti compara lungimea burdufului de la capatul de bara si daca e la fel atunci ai acelasi tip de caseta. Daca nu schimbi complet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Ce fel de bujii imi recomanzi pentru motorul meu? Este modelul de 106kw. Pana acum am schimbat uleiul filtrele, si placutele pe spate. "Urmeste" ca saptamana asta sa schimb distrbutia si poate si caseta de directie..

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12.03.2018 at 10:00 AM, Cristian Scutaru said:

Cu totul sigur, adica si capete de bara. La 850 au fost de obicei numai casete TRW montate (cu mici exceptii), la V70 amestecat TRW cu SMI. Poti compara lungimea burdufului de la capatul de bara si daca e la fel atunci ai acelasi tip de caseta. Daca nu schimbi complet.

Cod caseta de pe Volvo V70 este: 6800275.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0