Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Cumparaturi de pe eBay ?

7 posts in this topic

Salut, vreau sa stiu a cumparat cineva dintre voi de pe eBay US ? Cum s-a efectuat\derulat, plata, taxele, etc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da eu am cumparat o bricheta zippo, totul a decurs normal , nu am avut probleme cu plata sau cu livrarea. Singurrul lucru care m-a deranjat a fost ca desi te obliga sa dai adresa de livrare nu iti va ajunge acasa in nici un ncaz ...trebuie sa te deplasezi tu pana la posta de pe banu manta (parca ) , langa primaria Sectorului 1 . Acolo ajunge coletul iar tie acasa iti vine doar o hartiuta cu care te prezinti la posta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt din Arad so, ar trebui sa ajung la posta in Arad ca e numai una, nu ar fi asta o problema, cum ai platit ? Eu am PayPal, si taxele de transport cum au fost, prin ce ti-a fost trimisa ( UPS, DHL, FedEX ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai ... sincer nu mai imi amintesc care au fost taxele si prin ce mi-a fost trimis coletul .

Dar stiu ca l-am luat pe cel mai ieftin .....si ca bricheta cu tot cu transport , transformata in lei a fost cam 65 lei ...cu 40 lei mai ieftin decat in bucuresti la magazin .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau sa cumpar lucruri marunte, 2 rame de placuta de inmatriculare in stil US, cu NewYork pe ele, si unele gadget-uri, dar lucruri marunte in special.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca daca astia de la vama iti valorifica produsul dupa catalog-ul lor misterios la preturi exorbitante, poti sa refuzi colet-ul nu ?Si atunci ma gandesc ca ramai cu banii trimisi la vanzator dati, sau poate daca are bunavointa sa iti mai returneze din ei cand ii ajunge inapoi colet-ul.

O sa incerc si eu in zilele urmatoare sa vedem cum decurg lucrurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Risc mereu exista, dar cele mai mari batai de cap mi le-au adus nemtii cu ebay-ul lor!

Cu americanii nu prea am avut probleme!

Oamenii trimit, problema e la transpor ca e scump si ca platesti taxe vamale, daca nu dai  o ciocolata, doamnei de la ghiseu! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0