Sign in to follow this  
Followers 0
yonutz_2010

probleme directie

5 posts in this topic

in timpul mersului masina nu este stabila de loc de parca as avea joc in directie dar nu am capetele de bara sunt noi la fel si bieletele si bucsile toate telescoapelesi ele sunt noi ce ar putea fi din caseta nu cred ca este ce trebuie facut rog cunoscatori sa ma ajute sami spuna ce sa fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu e stabila cred ca e tocmai caseta de directie . totusi la ce fel de instabilitate te referi ? daca mergi drept cu masina cu vreo 30 km/h si dai drumul volanului masina isi pastreaza directia sau trage lateral ? daca tot ai schimbat atitea elemente ar trebui sa faci bracajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bracajul este facut dar ia parca danseaza pe sosea de la 90 km in colo

Share this post


Link to post
Share on other sites

E caseta.

Mergi si verifica, nu e de joaca. Si eu am asa ceva, nu atat de grav ca la tine.

Dar am patit la alt 440 asa cum spui tu, si la un moment dat a cedat tot angrenajul din caseta si... abia o mai puteam controla cu a1a la relanti.

Mergi la service.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aceasi problema, dar nu atit de nasoala ca la tine. N-as merge pe varianta cu caseta de directie (totusi fa o verificare!!!), mai probabil este axul volan, mai ales daca volanul tau se poate fixa si pe inaltime. La axul volan, din cite am inteles de pe forum si din experienta, sint 2 puncte critice. Ca sa ne intelegem axul volan este format din trei componente, vezi imaginea atasata. Un punct critic este prima articulatie numarat de la caseta spre volan.Al doilea punct critic este rulmentul din capatul axului volan, pozitia 21 sau 8 din imagine. Cred.

Acum, majoritatea la care am apelat spun ca axul volan nu se poate livra pe bucati, adica sa inlocuiesti doar ce trebuie, si trebuie sa cumperi tot axul volan. In cazul in care te hotarasti sa cumperi tot axul volan, pentru alte informatii poti apela la baietii de pe forum.

In cazul meu, meseriasul meu a reusit sa desfaca axul volan in 3 bucati, dar nu a reusit sa scoata si sa inlocuiasca rulmentii. Daca reusesti, da de veste.

Despre ax volan am mai discutat pe forum, vezi mai jos.

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,1225.0.html

post-0-12877851103771_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0