Guest budulan

Top 11-20 masini sigure.

9 posts in this topic

am mai citit asta undeva, aveau si niste argumente, si pe mine m-a mirat ca e mai sigur A4 decat A6, asa o fi ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea inteleg eu cum e cu passat-ul avand in vedere accidentul colegului nostru forumist mar33 , in care a intrat frontal un Passat, el si prietena zgarieturi si aia din Passat unul mort si unul in coma...

Dar deh, necunoscute sunt caile shpagilor ;D

PS: Saab 9-3 mai sigur decat 9-5 ?! Aceeasi chestie ca la Audi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel din Passat nu a murit. Era in coma cand a ajuns salvarea cu mana dislocata, dar nu a murit..... Dar oricum, mi se pare chiar ciudat topul si SUV contra masina medie sa fie...cea medie cotata peste.....wtf ?!? Chiar nu e orice SUV Noname. Cunostinta de a mea a lovit cu XC90 un copac la 160km/h si a avut doar piciorul rupt. Passaturi vad la stiri ca mor in ele la viteze mult mai mici....Oricum e ciudat topul daca il citim de sus in jos..... "Masini wtf".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sunt si "intrusi" prin topul asta. Ma refer aici la masinile americane care mereu stiu ca au fost cam slabe sa siguranta. Iar pentru a le face o imagine mai buna in sensul asta "EuroNcap-ul lor" (scuze, chiar nu-mi amintesc cum se numeste organizatia similara in America :-[) le testeaza la viteze mult mai mici.

Faptuil ca SAAB 9-3 e mai sigur decat 9-5 cred ca se datoreza modificarilor masive de care 9-3 a avut parte acum un an si ceva, fata de 9-5 care inca mai pastreaza destul din tehnica masinii de acum 3-4 ani. Cat despre Audi A4, probabil s-au referit la ultimul model, care si eu zic ca e mai sigur decat A6. Daca totusi se refera la fosta generatie A4, cred ca este o eroare. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

NHTSA se numeste Ncap-ul lor, sau US NCAP.

NHTSA -  National Highway Traffic Safety Administration

Personal topul acela mi se pare aberant, pe ce criterii l-au creat, teoretice sau practice ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"This video is no longer available" :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now