opus

Schimbare placuta frana...

11 posts in this topic

In concediu fiind....si plecat departe, am gasit in niste cuti (la prietenii la care suntem desigur) un set de placute frana spate pt masinuta mea...marca "Ate"....si cum ei oricum nu mai au ce face cu placutele eu repede le-am montat pe a mea bijuterie si bine am facut ca ale mele erau uzate peste jumatate.....asa ca acum am frane mai bune, acasa schimb si fata.....si pt cei ce aveti de gand sa vi le schimbati e bine de stiut ca e simplu.....dat jos roata, scos cele doua sigurante si placuta de fixare, cu o surubelnita am distantat placutele de disc, asa am introdus f usor cele noi, montat totul inapoi si in 15 minute e gata o parte.....nu stiu nimic de aceasta marca Daneza !!......pareri???

Share this post


Link to post
Share on other sites

este o marca obisnuita de rezerve auto . dar nu asta e important . ci vechimea lor . pt. ca daca sunt vechi si chiar nefolosite , acestea se intaresc si poti avea neplaceri cu frina . apoi nu uita ca partea metalica a placutelor de frina trebuieste unsa cu pasta de aluminiu sau cupru pt. a elimina eventualele schirtieturi cind frinezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc XC60  pt raspuns..........placutele au data fab 2004 asa ca sigur merg,  referitor la pasta.....le ung acasa cand le voi schmba si pe cele din fata....mersi pt atentionare !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE, FERODO si ROULUNDS BRAKING (ultimele sunt indiene, si sunt echiparea originala VOLVO, dar nu se gasesc in RO) sunt printre cele mai bune elemente de franare... Mergi linistit cu ele, n-o sa ai probleme !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cite am vazut eu la Volvo pe placutele originale sta scris Volvo . Dar asta poate este aici doar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este. Insa pe cutiile in care vin placutele scrie tara de proveninenta si fabricantul ;) Vezi la urmatorul schimb !

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ceva in ce spune Alex....ca intodeauna dealtfel  ;D.....pozele confirma ca omul are habar de volvo... :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaginile sunt de la ambalajul sigurantelor !!!....dar la fel arata si cutia cu placutele... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cutie scrie Volvo original  Made in Sweden . Sa fie oare altfel la reprezentantele din Romania ? Nu contrazic pe nimeni . E mai ieftin sa aduci piese fabricate in alte tari decit din tara de origine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici placutele de frina fata pt. un V70 S80 costa daca le cumperi direct de la reprezentanta Volvo in jur de 75 € .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut ATE si mi-am pus TEXTAR (discuri si placute) , poate e doar o parere insa par ca frineaza mult mai eficient (evident, doar sint noi, atit discurile cit si placutele  :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now