Guest Amy

Cum conducem daca motorul e diesel?

83 posts in this topic

apropo de turatii,cand mi-am cumparat masina am dus-o direct in reprezentanta, IATSA Brasov, si am intrebat si la ce turatie sa schimb viteza iar raspunsul a fost 3200 in afara localitatii si cat mai aproape de rosu in localitate. Eu schimb cam la 3000 iar cand conduc mai sportiv.. aproape de 4500, si masina merge super, am facut cu ea intr-un an peste 35000 km. Acum are 201000 si se comporta super. nnu am schimbat decat consumabile.

emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru un pantof/adidas/cizma de la nr. 52 in sus, imi pare perfect normal.  :D  :D  :D

port 41-42 si 90% conduc cu adidasi

ps: in seara asta am scos consum de 11 in afara  :P :P Bacau - Moinesti - Retur - 32 min

Altii vor sa le consume masina cat mai putin..eu vreau sa vad cat poate cel mai mult :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Price: EUR 229. si iti da 41 cai si 64 NM

Eu am dat 17-18 mil nu mai stiu si mi-a dat 20 cai si 40 NM.

Cat crezi ca mai tine motorul dupa ii pui cipul de 177??

Oricum ma gandesc dupa ce ii schimb suspensia sa ii mai fac ceva pe la motor... gasesc eu ce.

Destul cu offtopicul

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e bine sa o turezi asa de mult.

normal intre 3000 - 3500 e sa schimbi.

deja, la 4000 este prea suprasolicitat motorul, dar nu in cazul in care ai motor de 2.4 la care, DA nu e nici o problema.

la turatii foarte mari, te pot lasa " altele mai mici ". in timp ce mergi, da e bine sa o ti turata la 4000.

apoi, ca sa iti cureti filtru de particule e bine sa-i dai o frana de motor adica " dar sa fi sigur ca distributia e buna " si in acest fel se curata si acest filtru.

stima

apropo de turatii,cand mi-am cumparat masina am dus-o direct in reprezentanta, IATSA Brasov, si am intrebat si la ce turatie sa schimb viteza iar raspunsul a fost 3200 in afara localitatii si cat mai aproape de rosu in localitate. Eu schimb cam la 3000 iar cand conduc mai sportiv.. aproape de 4500, si masina merge super, am facut cu ea intr-un an peste 35000 km. Acum are 201000 si se comporta super. nnu am schimbat decat consumabile.

emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

intradevar sa schimbi numai la rosu in oras o cam omori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta mi-au spus cei de la brasov, dar nu schimb asa, si mie mi s-a parut cam exagerat.

emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-are treaba.... ;)

faceam asa si pe zapada

pai nu e gol tare doar ca sunt portiuni. cine cunoaste bacaul poate sa confirme (cartierul gheraiesti, serbanesti, letea veche si de ce nu si pe pod la narcisa)

legat de viteza...e diesel nu e benzina

cu a 4-a n-am stat niciodata sa ma uit sa vad cat am la 4500 ture dar cred ca undeva intre 140-150

dar acuma nu prea mai poti pe pod la narcisa...ca e rupt tare...si mai nou ii gasesti mai tot timpul pe "tovarasii" nostrii de la RUTIERA dupa pod!!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now