Guest mariusb

Probleme cu macaralele de la geamurile fata scurt ghid de rezolvare

27 posts in this topic

Fiind un adevarat fan volvo (am avut 144;244;740;850, si acum s80) am observat ca absolut toate au avut probleme cu geamurile fata.Am constatat ca de fapt problemele apar datorita periilor exterioare care din cauza caldurii se "coc" se crapa , desfac, permitand apei sa patrunda in interiorul usii pe langa geamsi sa ajunga la macara.

Asa ca m-am hotarat sa dau jos fata de usa si sa ung macaraua.Pt. demontare mi-am confetionat o "scula" (vezi poze)cu care am demontat fata de usa fara nici o zgarietura. macaraua are doua bacuri care merg pe un ghidaj si care din lipsa ungerii si a apei s-au tocit si au prins joc,uneori chiar blocand geamul.Neavand altele de schimb le-am inversat intre ele, am uns cu vaselina din plin .Am montat fata de usa la loc, geamurile merg "beton",dar am cumparat de la Ausburg periile exterioare la pretul de 170 RON bucata.Abia astept sa le montez.

In speranta ca informatiile descrise aici va pot fi de ajutor va doresc toate cele buneTel 0731.494.723

post-0-12877849336152_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai apesi pe butonelul din mijloc si fluturasii ies singuri. Nu inteleg de ce o scula anume pt butonii aia? Dupa ce desfaci surubul de sub masca de la manerul portierei poti sa si tragi de fata de usa jos fara probleme  ;D Cand o pui la loc apesi partea din mijloc a butonului pana face "click" si e fixat  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine la volvo am schimbat macaraua.....si dupa ceam schimbato cand apas pe buton sa urc geamul urca si cand ajunge sus o ia singur inpoi care e problema???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inapoi unde? Pina jos sau putin in jos dar fara sa se deschida?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cand apas butonul sa urce geamul automat urca pana sus si dupa coboara umpik in jos asa cum ai zis u:D ma poti ajuta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca e montata bine, pt. ca miscarea de INAPOI JOS e determinata de un "obiect" sau piedica ce opreste ridicarea geamului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine, daca tin butonul apasat in sus (nu pe automat)  pina urca geamul complet, cind eliberez butonul, geamul revine putin inapoi (2 - 3 mm) dar nu iese din cheder. Este normal, sa nu creeze tensiuni in sticla daca e prea strins in cheder. Repet, revine un pic, nu ramane deschis, nu sufla vantul, doar citiva mm. E normal. Daca iti coboara mult, atunci e o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am un volvo s80 si la fel ca si voi am probleme cu geamul stanga fatza.

A inceput asta iarna cand am vrut sa cobor geamul sa platesc la o parcare si pe la jumate a inceput a cobor mai greu si la urcare la fel

eeeee de atunci ... numai pocneste parca s-ar sparge geamul in el ... cand mai dau din buton.

Am gasit aici pareri si rezolvari la aceasta problema si cred ca ma pot apuca de "service" singur, insa am emotii ca ieri am vrut sa dau fata la portiera jos, am desfacut clemele astea din plastic care prind fatza si cred ca mai e prinsa fatza de portiera undeva in mijloc pe langa clanta de deschidere si nu m-am bagat mai mult sa nu "stric" mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de unde pot face si eu de acele clipsuri in care sta prinsa fata de la portiera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi vezi ca unde e clanta de la usa, in locul de unde tragi usa sa o inchizi, este un dop patrat, se vede lejer, scoti dopul si acolo este un surub, desfa surubul, scoate clemele de plastic de la usa, si fata de usa vine jos foarte frumos.la S80 fata de usa se da jos cel mai frumos si mai usor dintre cam toate celelalte marci de masini.E super bine gandita

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru usa stanga fata, la macara am tras mult.

am patit-o si pe aia cu sus jos, dar dupa ce mi-a scos unu bateria si mi-a resetat alea prin bord.

dar totul s-a rezumat la niste sigurante din plastic cu care se fixeaza geamul pe macara.

Daca nu gresesc se numesc kit reparatie geam/macara sau ceva de genu asta.

a costat vreo 6 sute de mii si se poate rezolva si singur daca aveti tupeu sa va bagati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie!Si eu am avut probleme cu ambele geamuri fata.Problema - niste suporti de plastic (cleme) ce sustin geamul  care in timp se tocesc sau crapa.Stati fara grija.Aceste cleme de plastic sunt IDENTICE cu cele de pe BMW seria 3 (pisicuta) si probabil si de pe seria 5.Se gasesc peste tot(dezmembrari,magazin).De preferat este sa cumparati clemele noi(eu mi le-am comandat printr-un service auto - 2 euro bucata-sunt 2 la fiecare geam ).Gata.problema geamurilor la S80 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am doua prin portbagaj daca mai are nevoie cineva... Cele albastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut Alex,

ma intereseaza pe mine o bucata ghidaj macara albastu

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... vedem cum ne vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut

Am un Volvo S80 din 2005 care tocmai ce a intrat in miezul problemei - geamul stanga fata nu mai coboara decat ajutat cu mina

Am demontat fata usii am decupat frumos etansarea de poliuretan si acum am acces la sistemul macaralei

Pare intr-adevar ca, clipsul albastru de plastic din stanga se blocheaza pe sina si in prima parte a cursei tensioneaza si arcuieste lama foarfecei care produce daune si blocheaza sistemul

Daca o ajut cu mina glisiera merge perfect pina jos si viceversa

Am incercat sa ung cu vaselina si chiar WD-40 - esec total

Acum ce-i de facut

Macaraua e prinsa in pop-nit-uri mai speciale cu cap tesit - imposibil sa o scot in regim de curte

Cum pot sa scot geamul ca sa am acces la glisierele de plastic ? Sau ce sa fac ?

Aveti cumva sfaturi sau imagini din Vadis - precum si o pereche de clipsuri

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca si la mine problema cu macaraua de pe partea stanga fata s-a datorat tot "clipsului" (sigurantei sau ce e) albastre care aluneca pe macara. La mine cazuse in usa  :toothy9: Era putin ciobita buza unde intra boltul rotund...dar am pus-o la loc cu o mana de vaselina in plus. Asa am procedat si la clipsurile de pe partea dreapta fata.

ps: Oare nu se pot face la un strung niste "clipsuri" din bronz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca merita ! Un clips pe original costa aprox. 15 RON si daca se greseaza periodic nu se strica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sa nu uitati sa dati pe chedere cu ulei siliconic ca sa alunece geamul. Si la mine aceeasi problema. Cleme noi 20 Ron reprezentanta, puse sus se rupea geamul. Am aplicat ulei siliconic evident din spray, si pe urma surpriza nu se mai rupe. De la o vreme se usuca chederele (dispare puful) si atunci trebuie ajutate. Uscarea este un fenomen "care ajuta" suplimentar la ruptul clemelor de fixare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum arata uleiul siliconic? Nu se manjeste geamul de la el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sa nu uitati sa dati pe chedere cu ulei siliconic ca sa alunece geamul. Si la mine aceeasi problema. Cleme noi 20 Ron reprezentanta, puse sus se rupea geamul. Am aplicat ulei siliconic evident din spray, si pe urma surpriza nu se mai rupe. De la o vreme se usuca chederele (dispare puful) si atunci trebuie ajutate. Uscarea este un fenomen "care ajuta" suplimentar la ruptul clemelor de fixare.

Ce fel e uleiul de care spui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e un spray si dai in interiorul chederelor acolo unde culiseaza geamul si dai cu masura. se minjesc un pic pe muchie

Share this post


Link to post
Share on other sites

e un spray si dai in interiorul chederelor acolo unde culiseaza geamul si dai cu masura. se minjesc un pic pe muchie

Asta intelesesem ;D Dar un nume ceva o poza a acestui ulei ca probabil e intr-un recipient ceva ;) ar fi binevenita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca este o problema generala cu geamurile astea pt ca la mine nu mai cobora automat la prima atingere a butonului :(am dat jos am crezand ca este modulul de la geam,am inlocuit modulul si surpriza ca la urcarea geamului cand ajungea sus dupa cadea vreo 5 cm napoi ;Dam pus napoi modul vechi am suflat mufele alea si merge perfect si acuma ;)

si inca o chestie care mi se pare aiurea asa este ca macaraua de la geam este prinsa de portiera prin niste nituri prea serioase :(la fel si difuzoarele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now