Roberto

Credit din banca - Ce banca\credit recomandati

8 posts in this topic

Ce banca, tip de credit recomandati pentru persoane fizice ? Se doreste 10.000 pentru achizitionarea S60 -ului T5  ;D ;D, acceptabil pe 5 ani sau si mai mult.

Dupa o gramada de documentari cu ai mei pe web, de la cunostinte, n-am ajuns inca la nici o concluzie stabila inca, m-am gandit ca poate stiti voi cate ceva despre credite sa veniti in ajutor unui fan  ;D ;D.

Astept orice pareri\intrebari !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum vad, ai un MARE avantaj, esti aproape de granita.

Incearca sa analizezi si ofertele de credite din alta tara (ca cetatean european nu mai sunt restrictii aici), pentru ca la noi TOATE bancile - ABSOLUT TOATE - nu supravietuiesc decat prin jecmanirea pe cele mai parsive cai a clientilor creditori. SI aici ma refer la persoane fizice, ca tine si ca mine, ca firmele isi permit avocati si juristi care pot incurca :D

Si, cum jecmarnirea asta nu ar fi de ajuns, BNR cu al sau Isarescu si normele lui de creditare se asigura ca nu cumva sa existe un mediu concurential in acest domeniu, pt. ca - Doamne Fereste! - asta ar fi in favoarea noastra, a plebei. Inacceptabil! 

Deci, repet, cauta si prin jurul Romaniei. Acolo unde bancile stiu sa isi faca grosul de profit din plasamente si investitii, nu numai din dobanzi si comisioane mai la vedere sau mai la subsol...

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMPRESIILE URMATOARE AU CARACTER PUR SUBIECTIV.

Un leasing pe 3-4 ani este cel mai avantajos. Nu te arunca la perioade mai mari de 5-6 ani pentru masina, ca vei constata ca nu merita. Fugi cat poti de franci francezi, elvetieni si alte asemenea monezi ca risti pierzi mai mult decat iti poti calcula din cauza informatiilor lipsa de la inceput si a posibilelor variatii. Doar euro sau lei. Oricum, in orice moneda ai lua, tot gasesc ei ceva sa adauge daca vad ca ies in pierdere. Eu m-am trezit cu ratele mai mari din cauza diferentelor de curs valutar care se adauga si ele la totalul lunar. Incearca sa-l iei fara girant ca e mai bine. Subscriu si la ce a scris muadDib. Eu am incercat in Viena, asa, la plezneala, si una din conditii era sa am locul de munca acolo. E vorba de Erste Bank. Poate daca vei cauta si in alte parti, vei avea noroc. Daca nu gasesti sau ti-e mai comod in tara, pregateste-te sufleteste pentru romanisme de toate felurile...

Pentru credite si leasing recomand BCR-ul pentru seriozitate/stabilitate dar va trebui sa faci fata unui sistem care sta prost la capitolul customer service pentru ca au multi clienti (cel putin filiala din pta. Alba Iulia din Bucuresti). La Volksbank e ok dar se misca foooarte greu si in plus au vrut avans mare. La CEC nu m-am dus din principiu. Numai sloganul iti arata cat de romaneasca este banca: "Hai ca se poate" care pe mine nu stiu de ce, dar ma trimite cu gandul la heirupisme de fatada si la celebrul "Merge si-asa". La Alpha Bank vor girant neaparat si eu nu am vrut sa bag pe nimeni in oala datoriilor mele, ca asa e mai bine. BRD-ul este mai flexibil dar si mai pretentios. Indeplineam conditiile de creditare mai putin ca nu eram casatorit, lucru care nu i-a placut calculatorului lor. S-au strans mai multi angajati si au ridicat din umeri zicand ca au mai casatorit ei clienti pana acum deci nu voi fi eu primul. La fel si la Raiffeisen. Daca vrei mai mult respect, eu l-am avut la Unicredit Tiriac si Otp bank. Nu am incercat ING si Millenium BANK dar am fost la Banca Transilvania si m-au dus cu zaharelul initial zicandu-mi ca indeplinesc toate conditiile, m-au pus sa alerg pe la circa financiara sa depun declaratiile de venit in avans, lucru care nu l-a mai cerut nimeni si, dupa doua zile de invoiri, alergaturi si nervi, dupa ce am completat dosarul cu toate actele cerute, sa-mi zica si astia ca imi trebuie si un girant pentru ca nu sunt casatorit :)

Asa ca am renuntat la credit si am mers pe varianta leasing-ului care are dezavantajul ca masina nu este in proprietatea ta, orice modificari se fac cu aprobarea lor si nu poti s-o vinzi. Dar este mai ieftin, exista si valoarea reziduala care poate sa-ti scada rata lunara daca esti de acord sa o platesti la final. Casco-ul obligatoriu il trec la avantaje

Atentie: bancile se bazeaza mult pe faptul ca aproape niciodata clientul nu citeste cu atentie tot contractul inainte de a semna. Informeaza-te foarrrte bine pana "sa dai cu subsemnatul" pe orice hartie cu orice banca mai ales pe termen lung!

Vezi ca in cazul in care doresti un vehicul second-hand, lucrurile se schimba in ceea ce priveste leasingul si unul care ar putea ramane in schema ar fi AT Leasing care au pe SH limita de kilometri 100000 si perioada de creditare plus varsta masinii sa nu depaseasca 6 ani parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leasing-ul pica din start, masina are deja 6 - 7 ani fiind din 2001 - 2002 si la toate leasing-urile pt auto sh am vazut limita cu anii.

Credit-ul va fi pe parintii mei, casatoriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand Volksbank sau Transilvania.

De retinut : daca ai o cunostinta la una dintre ele iti va fi mult mai usor pentru a scapa de multe,multe tergiversari.....

Cu stima,Calin si multumesc,stii tu pentru ce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mi-am luat masina cu credit de la Volksbank, avand e drept o relatie preferentiala cu ei. Totusi s-ar putea sa fie o problema masina fiind asa de veche. 15 minute pierdute te pot lamuri asupra situatiei, sunt destul de clari si nu au chestii ascunse. Despre Transilvania am mai auzit cazuri in care ti se zice "fa actele ca-ti dam" si apoi ca nu se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum 2 ani, ma feream de banci ca dracul de tamaie :rant:

Sotia a vrut sa renovam casa , eu doream LCD, laptop si alte tampenii si pana sa ma dezmeticesc, aveam 5 credite la banci.

Cand credeam ca mai rau de atat nu se poate, am aflat ca buna mea colega de birou vrea sa isi vanda masina (evident, Volvo). Am stat, m-am gandit, am pus pe hartie, am analizat si am baut tone de cafea, ajungand la concluzia ca nu pot pierde o asemenea masina cu dotarile ei si la un pret extraordinar de bun, mai ales ca stiam si masina si proprietarul. Atunci ce credeti ca am facut? SURPRIZA!!! Pe naiba! Am mai facut 2 credite. Unul la UniCredit Tiriac (dobanda preferentiala fiindca lucrez la Allianz-Tiriac Asigurari) si unul la BRD. De ce 2?

Cretinul care lucreaza la UniCredit si mi-a fost recomandat ca fiind o persoana de nota 10, era de fapt un dobitoc ce a reusit sa ma faca cu nervii timp de 3 sapt. In fiecare zi imi cerea noi si noi acte+un teanc de adeverinte. De la 2 zile/timp in care trebuia sa ridic banii (asa cum i-am spus si colegei mele) am ajuns la trei saptamani. Cand i-am spus ca doresc sa renunt la contract si ma duc la alta banca, s-a rezolvat in 2 zile. Oare trebuia sa-i spun de la inceput? Oricum, dosarul meu de credit de la Unicredit Tiriac reflecta cam toata existenta mea de pana acum (nu m-ar mira ca si cea viitoare sa fie pe acolo) si poate fi legat si dat spre publicare ca roman.

Daca nu iti recomand aceasta banca inseamna ca am vederi limitate si mai bine ma duc in padure ;D

Un om poate avea si o zi proasta si trei saptamani si chiar toata viata, cum inclin sa cred ca o are "amicul" de la Unicredit.

In concluzie iti recomand BTransilvania, credit cu dobanda fixa pe toata perioada sau mai bine, cum spuneau si cei dinaintea mea, te interesezi si ce ofera cei de afara.

MARE ATENTIE!!! Dobanzile se negociaza in functie de valoarea creditului si de cat de bun negociator esti.

SUCCES! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost azi pe la BT si OTP, urmeaza sa mergem si la restul si voi posta parerile despre oferte, normal topicul e deschis pentru sugestii oricand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now