VOLVO16

ULEI CUTIE DE VITEZE

17 posts in this topic

pe aici se completeaza cumva uleiul din cutie ? scuze pt poze

dsc03619123jm4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, pe acolo se aeriseste cutia... daca spumuieste uleiul sau se face presiune, o da afara pe acolo... Cutia se umple printr-o gaura in lateral...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, pe acolo se aeriseste cutia... daca spumuieste uleiul sau se face presiune, o da afara pe acolo... Cutia se umple printr-o gaura in lateral...

tot saracu @MC  :headbang:. multumesc.exista cumva si o joja pt verificarea uleiului sau se completeaza pina da afara ?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saracu' MC are aceeasi cutie de viteze ca tine, de Renault ;D ... Se completeaza pana da pe-afara, si daca nu ma insel intra 3.4L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saracu' MC are aceeasi cutie de viteze ca tine, de Renault ;D ... Se completeaza pana da pe-afara, si daca nu ma insel intra 3.4L

:wow: ma gindeam ca la tine e mai evoluata.  :happy12: thanks again

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal la 440 are ceva en o palnie patrata cu un capac di9mensiune 2/2.5 undeva dupa carcasa ambreiajului cu privesti motorul din fata in partea dreeapta !!! eu acolo zic ca este din spusele altora~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala este dopul prin care se aeriseste cutia, asa cum am spus mai sus... De completat se completeaza printr-o gaura in lateralul cutiei, cu un dop de plastic, pana da pe afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, nu aveti cumva o poza? Sau marcati va rog zona pe acestea.

Multumesc!

post-0-12877851978104_thumb.jpg

post-0-1287785198052_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Nu stiu daca nu vin prea tirziu, dar ai reusit sa gasesti pe unde se completeaza uleiul in cutia de viteze? Eu am completat de curind si ai acces acolo foarte usor daca salti masina pe elevator sau pe o rampa. Intri sub masina si sub motor, pe partea dreapta a cutiei de viteze ai sa gasesti un dop, un capac ce se deschide cu e cheie cu patrat. Asa este la mine. Deschizi capacul si apoi, cu o pompa de ulei vei baga ulei de transmisie pina la nivel, pina cind incepe sa se prelinga afara. Apoi pui capacul la loc. Multa bafta! Nu e greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ,in concluzie cam asta ar fii surubul cu cap patrat pe unde se pune ulei in cutie?! dar mai am o nelamurire cu o palniuta cu capac de platic careia nu-i stiu rolul !!! daca poate cineva sa dea cateva explicatii. pozele sun facute la un 440 1.9 tdi din 96" ma gandesc sa-pun ulei pe acolo?!!!

post-1756-1287785730757_thumb.jpg

post-1756-12877857315861_thumb.jpg

post-1756-12877857324071_thumb.jpg

post-1756-12877857332144_thumb.jpg

post-1756-1287785734033_thumb.jpg

post-1756-1287785730757_thumb.jpg

post-1756-12877857315861_thumb.jpg

post-1756-12877857324071_thumb.jpg

post-1756-12877857332144_thumb.jpg

post-1756-1287785734033_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe acolo iese aerul din cutie... bulele... excesul de aer acumulat prin spumare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata azi am schimbat uleiul i-am bagat UNIX 75w90 4 litrii 150 ron cu tot cu manopera mi-a mai ramas un litru mi a intrat fix 3 litrii din cutie pot spune ca am dat jos fix 1.5 l    am pierdut pela burduful de planetara stanga pe la un surub s-a rezolvat si ala !!! nefiind crapat s-a pus silicon si s-a strans ramane de vazut daca mai pierde?!!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal baieti,si eu am un volvo 440 din 95 si la fel am pus ulei  in cutia de viteze mobil1 75w90!

Exact cum a spus si Midnight caller,intra in cuite 3.4 litri,asa am gasit si in cartea masinii!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce sa zic,dar l-am pus eu cu mana mea uleiul,dupa al 3-lea litru am am pus busonul ca incepuse sa dea afara ;)oricum o supraveghez sa nu cumva sa-mi dea pe la planetara unde am pus siliconul pentru etansare :thumbsup2: :thumbsup2:,dar se pare ca este in regula!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now