Sign in to follow this  
Followers 0
volvo

ce anvelope pot pune pe jante de 17''?

6 posts in this topic

salut!

am un S 60 si cand trec peste denivelari parca se rupe masina in doua.

Unii zic ca e din cauciucurilor joase (225/45/17).

Intrebarea mea e daca pe jantele de 17 pot pune anvelope mai inalte, care e dimensiunea acelor anvelope si cum influenteaza o eventuala schimbare caracteristicile de rulare ale masinii (avand in vedere ca anvelope mai inalte inseamna automat si o circumferinta mai mare a rotii)

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui jante de 16, daca vrei sa fie mai elastica.

205/55/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar pe cele de 17 nu se pot punhe mai inalte? ca n-as mai cumpara si alte jante...

nu poate nimeni sa-mi raspunda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti dar modificio caracteristicile masinii. Adica, cu alte cuvinte, sunt modificari neomologate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca maresti balonajul 1. vitezometrul nu-ti mai arata viteza reala 2. s-ar putea sa "frece" cauciucul de aripa la viraje strinse 3. ai stabilitate mai slaba in curbe,...

eu unul nu as face-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o lua ca pe o incurajare dar si eu am balon mai mare decat ar trebui. Ar fi trebuit sa am de 60 dar am montate de 65.

Am eroare la kilometraj de 5-7km/h.

La stabilitate nu stiu ce sa iti spun. Parca nu mai e asa stabila in curbe dar nu pot fi sigur ca de la balonul gumelor pleaca problema... mai am ceva probleme pe la suspensii (cel putin pe spate).

In principiu de la balon de 55 in sus (inclusiv), nu mai sunt multe probleme legate de socurile transmise sau de eventualele taieri ale gumei. Pentru o amortizare mai buna sunt importante si cauciucurile. La fel cum au indice de viteza, au si indice de confort.

Cam toate cauciucurile folosite de mine in ultimii 2 ani, au fost cu balon mai mare decat cel legal si nu m-a oprit nimeni sa ma ia la intrebari... poate ca inca nu m-a oprit cine trebuia.

Eu zic ca cele de 55 pe janta de 16" sunt suficiente. Vei vedea o diferenta importanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0