Sign in to follow this  
Followers 0
JAD

Garnitura capac valve

3 posts in this topic

Salut, 

Ma confrunt cu o problema zic eu minora la care nu am gasit inca solutie.

De cand am luat masina, scapa ulei pe la garnitura capacului supapelor, mai mult pe spatele motorului.

Am luat garnitura capacului, acele saibe de cupru pentru injectoare simering si garnituri pompa ulei, kit distributie , curea accesorii, valva PCV, toti suportii motorului , filtre, ulei cutie, ulei motor etc pentru a o pune la punct si ma bucura de ea cat mai mult timp posibil.

Toate piesele inclusiv uleiul sunt originale, mai putin garnitura capacului supapelor (Victor Reinz).

Toate au fost inlocuite fara probleme pcv-ul nu era infundat, nici tevile, am inlocuit valva PCV, curatata cavitatea filtrului de ulei care are legatura cu PCV-ul, garnituri noi.

dar dupa o saptamana uleiul a reinceput sa apara pe la garnitura capacului si din ce in ce mai mult, ajunge inclusiv pe jos, nivelul uleiului nu a scazut decat 1-2 mm pe joja in 5000km.

Capacul a fost curatat foarte bine, inclusiv chiuloasa pe care se aseza, nu prezinta crapaturi sau sparturi dar nu a fost folosit deloc silicon de garnituri...

Evident trebuie refacut procesul dar am gresit ca am luat Victor Reinz in loc de garnitura originala ? trebuie pus silicon de garnituri pentru o etansare fara cusur ?

swirl-ul e ok, tija e la locul ei, clapetele nu au joc in suporti, doar niste depozite de mizerie in spatele lor care mi-a fost frica sa le curat sa nu cada in camera de ardere apoi sa se lipeasca de supapele de evacuare.

Multumesc !

 

 

 

 

Edited by JAD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi s-a rezolvat de cateva luni am omis sa scriu aici, s-a rezolvat cu garnitura originala.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0