Chris94

C.E.M. sau T.R.M.

3 posts in this topic

Salut, detin un volvo s40 1.6d2 2011 cu 230k km. Problemele au inceput acum un an cand brusc in timp ce conduceam a aparut o eroare in bord cum ca am un bec ars la remorca. Ciudat,pt ca nu aveam nici o remorca. Masina are carlig de remorcare, dupa ce m-am tot documentat pe diferite forumuri am aflat ca in spatele portbagajului am un modul T.R.M. care dezactiveaza senzorii de parcare( banuiesc ca si becul de ceata) atunci cand ai cuplata o remorca. Am desfacut acel modul, l-am curatat, l-am montat la loc si nimic. Aceleasi simptome. Cand semnalizez imi apare martor bord, becul de ceata nu imi merge si nici senzorii de parcare. Sunt momente cand isi revine dar foarte rar. Am fost si la reprezentanta la volvo, cand au pus testerul avea o gramada de erori pe partea de lumini interioare exterioare etc. Au resetat erorile, si dupa nu mai aveam nici o eroare. Insa mesajul de bec ars si senzorii tot nu mergeau. Ma rog nu au aprofundat ei problema pentru ca au zis ca trebuie sa schimb C.E.M. .. ok.. am zis ca stiu ei ce vorbesc, i am intrebat daca imi garanteaza rezolvarea problemei,pt ca este destul de scump unul nou plus softul lor, iar ei mi-au raspuns ca nu pot garanta rezolvarea problemei ca nu stiu ce ca nu stiu cum.. ma rog. Inca astept proforma lor sa vedem la ce preturi se ridica. Ati m ai avut probleme de genul? Sa fie C.E.M. ul sau TRM ul? Zilele astea a mai aparut si mesajul ca am portbagajul deschis. Incep sa cred ca este C.E.M. ul. Am vazut ca unul nou este cam 800 de euro. Alte solutii mai ieftine aveti? Sau alte idei despre ce sa mai verific?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepe prin a verifica toate cablurile CEM-ului, scoate-l si curata-i toate conectiunile cu un contact cleaner si o periuta de dinti. Verifica toate sigurantele cu un multimetru. Eu asa am procedat si de vreo cateva luni nu mai am nici o eroare. Am avut si eu o groaza de mesaje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca exista soft de anulat TRM sau pur si simplu îl dai jos si vezi daca mai da eroare de becuri .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now