Guest crossing

S40 sau V50 2.0d 136cp ?

22 posts in this topic

S40 sau V50 2.0d 136cp ? 2005 second hand :

V50 11500EURO

S40 12500EURO

inmatriculate.

am 2 copii mici practic sunt tentat de V50 dar parca e mai frumusel s40....(spatele..) .

Dar si V50 e tentat pt ca e mai inalt in spate (in s40 dau cu capul de plafon-am 1,83m) si e si putin mai lata; ce ma mira ca pe volvo. V50 am vazut ca are 11litri in plus la vol. probagaj..e semnificativ mai mare?

O alta chestie la ambele cica la viteze mari nu mai e demarajul asa bun in depasiri...

Vreau pareri pro si contra,sincer inca n-am vazut cu ochii mei un V50 sa-l studiez,sa-l conduc....doar s40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu sti de cat esti dispus sa cheltui cu masina.Avantaje si dezavantaje sunt la ambele modele.Daca iti permiti ia o masina mai noua,ai mai multe dotari , dar sincer cu fiecare an care trece,am sentimentul ca toate marcile auto produc masinile ca bunuri de consum de durata scurta si medie(!) Eu unul zic ca nici volvo nu se dezice de asta...nu o sa poti compara un 740 cu un S40 la tabla sau costuri de intretinere.De departe castiga "batranul".Dar trebuie sa te gandesti si la confort,siguranta si la ce "alte taxe" ne mai pot astepta in viitor de la politicieni , pentru masinile vechi.Mi-as fi dorit un 740,chiar daca unii zic ca e urat...dar e bun! Asa am luat un V40-tocmai pentru ca e o masina pentru familie,cu banchetele din spate concepute pentru copii mici, si e ..oarecum clasica ,cu mai putina electronica pe ea(personal cam slab calificat in tara).In viitor ,dupa ce vor creste copii cred ca va fi un v50,dar parca am impresia ca e mai mic si am inceput sa ma obisnuiesc cu...apartamentul  ;D  Garsonierele mi se par ca mici chiar daca sunt confort sporit.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e clar  , la cate raspunsuri am primit (unul) si la mesajele de pe forum cum ca scratzie geamurile la ridicari/coborarai , nu se mai deschide clapa la gps, ovalizare discuri frana,neperformanta la viteze mari,piese si service 50% + fata de grupul vag(vw&audi) ,etc etc ec , am sa optez pentru un passat break 2006 la 13000euro care este mult mai spatios si ma fiabil la consumabile etc.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@crossing, sa nu crezi ca stam 25h din 24 pe acest site toti. Raspunsurile le poti gasi singur pe acest forum. Intra pe W si vezi si problemele lor. Incomparabil mai multe. Nu te rezuma doar la partile negative. Ai condus acel S40 de care spuneai? Nu simti ca te ia in brate scaunul?

Aceasta marca este pentru cunoscatori si pentru cei care au microbul Volvo. Iti place sau nu!!!

Si mai este si un stil de viata (asa cum sunt artele martiale si cultura japoneza)! Daca iti plac manelele, daca mergi cu 150 in localitate sau daca arunci plasticul de la mici in padure, achizitioneaza-ti un Passat "mult mai spatios si mai fiabil la consumabile"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu nici nu ai condus un Volvo si deja l-ai catalogat?:))) esti tare... crezi ca VAg nu are aceste probleme? OMG si inca mai cate? de curand am vazut la un asigurat la un JETTA un far cristalizat avea zeci de mii de fisuri crapaturi etc pe far  iar cei de la VW isi faceau cruce si nu stiau ce are incercau sa il stearga OMG! :-[

Hai sa iti dau V50 meu si sa imi spui tu ce nu face bine in depasiri=))) ca mananca asfalt!

Sunt 3 prop care se planga de "trapa la gps" adika ecranul de navigatie din care unu' i l-au rupt idiotii de la spalatorie=)))

Oricum sper sa nu iti iei Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Succese cu noua masina aleasa !!

Intra pe wvforum.ro si vezi ce defecte sunt si pe acolo, tu crezi ca nu exista masina sa nu aiba buba? Mai ales un SH. Oricum, fiecare pasare pe limba ei piere  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot respectul i-ti recomand grupul amintit de tine !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

a trebuit sa spun ca-mi iau passat ca sa va fac si scrieti si in topicul asta...:)

Deci merita V50....

Alte atuuri ale masini car ar fi? de ex comparativ cu s40. Hai spuneti ceva pro sa ma motivati , nimic convingator pana acum , imi place masina cum arata dar in rest astept de la persoane care deja o detin . S40 am condus testdrive , la finisaje interior eu cred ca lasa de dorit in comparatie cu a4 actual al meu ( a4 2003 1.9tdi 131cp). scartzia geamul de la sofer de numa numa... Mie cel mai mult imi place exteriorul iar interior voi avea piele pt ca deja am gasit un v50 care e disponibil inca..11500euro 2005 2.0D 136cp inmatriculat ,full piele,xenon,navigatie etc. E PRET BUN? sau asta e pretul acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai rabdare pana se fabrica s-50... ;) da,speram sa fie o masina buna... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

....e pret super bun subscriu... sa te uiti atent la masina !!!!....eu am un V50 de anul trecut din august l-am luat la 132 000...am facut 22000 cu el...si nici o problema  merge f bine....consum 7.5 8 iarna  in oras si afara 6.5 ....vara 7.2-- 7.5  si afara  6.5...acu am venit din concediu  4000 de km pe autostrada  mers 140 ,160  cam 6.3 media...de spatios este ... 4 pers cu 4 rucsaci 2 corturi,si 2 caiace si o canoe deasupra ....etc...dar vorba cuiva...este intradevar globalizare la nivel de marci...pt mine e eleganta masina si n-as da-o pe WV, Audi ,BMW....poate am fost de ajutor cu ceva...succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea este ca pretul este surprinzator de bun... Eu l-am luat la 12000 cu TVA neinmatriculat, in Germania. V50 2004 decembrie, cu navigatie. 129000 km, carte de service. Inmatricularea m-a mai costat 1250 euro( euro3).

Eu de masina sunt super incantat. Nu mi-as lua altceva in mod sigur! 2 probleme am avut: ecranul navigatiei( sper sa-l rezolv saptamana asta, 150 ron, dar asta este) si zgomotul de la scaun, care este intr-adevar enervant, dar neplacerea este mult compensata de placerea de a conduce un V50.

Consumul la mine a fost de 7.9 pe autostrada 150-160km/h. In oras este intre 8- 8.5l/100km in Oradea.

S40 nu am incercat. trebuie sa fie la fel de bun. Pe siteul volvo are demaraj de 9.5s la 100 km/h( fata de 9.6s la V50). Intre cele doua eu cred ca as opta pt V50.

Inca ceva: probleme sunt la toate masinile. Si cu cat mai multe extra-uri ai, sansa de a se strica ceva e mai mare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu i-am spus sa fie atent si s averifice masian pt ca pretul nu este bun e super bun, pe unde m-am uitat (la noi nu este) un V50 cu navigatie nu gasesti sub 14.000..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce nu ai optat pt. Passat pana acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva ce in urma a ceea ce ai vazut pe masina mea sper sa te ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi dilema ca si cel care a deschis acest subiect, in prezent am un Audi A3 pe care intentionez sa il schimb cu un Volvo S40 sau V 50 2.0 Diesel, ca format imi place mai mult s 40, insa ca pret e mult mai ieftin un V50, si in plus e cam singurul kombi care are , un aer mai sportiv si mai tineresc. Sincer imi place Audi sunt masini foarte reusite (cel putin al meu este- inca nu are 90 de mii de km) insa nu imi place A4 2002-2005 deoarece este o masina parca de oameni peste 40 de ani, de aceea am decis sa ma orientez inspre Volvo, sper ca in o luna doua sa fac mutarea si o sa imi spun parerea din nou, pina atunci toate cele bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ..asteptam... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@crossing pretul este f bun. dar ma gandesc ca de atat timp poate ti-ai luat passat :)

eu de 2 sapt mi-am luat v50 Summum 2005, 2.0D, 144000 km, 13200 euro. din care imi recuperez tva-ul. de tot pe la 11000 imi iasa si mie.

oricum. recomand aceasta masina. confortul si feellingul pe care il ai la volan nu se compara. am codus multe masini la viata mea. chiar shi s60 R (350 cp cu to' felu de chipuri pe el), dar v50 imi place de mor (si asta nu pt ca o am si este a mea). abia astept dimineatza sa ma urc in masina sa plec.

la a mea nu suna nici scaunele, nici nu scartaie geamurile. este impecabila. vedem pe viitor pe drumurile noastre..... dar am incredere :)

oricum iti dorim succes in orice alegere ai face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred c-a facut-o deja "pasatul" cu lapte ;) si-l merita....

Cum poti cataloga 1700 oameni dupa o zi de forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now