Sign in to follow this  
Followers 0
emy

Depistat cauza scurgerii de ulei motor

1 post in this topic

Dupa ce multi mecanici, care au lucreat si "indepartat" cauza uleiului in regiunea ultimului injector, partea dreapta, Au schimbat si saiba cupru de la un injector, minciuni care m-au costat bani -  baza injectorului era curata, nu era urme de ulei ori motorina.....am descoperit cauza si rezolvat-o. A fost atat de simplu, ma intreb, cei partu mecanici, specializati in volvo, de ce nu au depistat cauza?

Valva, mai bine zis membrana de cauciuc a valvei era crapata in partile laterale, uleiul trecea prin ea si ieasea prin orificiul capacului valvei, care e in partea injectorului. Desi puteam sa schimb doar membrana, am ales sa schimb tot capacul culbutori. Dupa ce l-am montat, am avut scapari de ulei prin alta parte, poate nu am curatat suprafata ori strans prea tare... L-am demontat si pus garnitura cea veche care arata mult mai bine, Am strans-o la parametri recomandati de volvo, 5Nm si apoi 10Nm ( dupa ce am curatat suprafata cu brake cleaner),  vad ca e ok acum. Nu stiu care sa fie cauza deteriorarii acelei membrane, temperatura, presiune mare a uleiului?

Ce mi-a ramas acum e scaparea de gaze la imbinarea dintre turbo si down pipe, cei care mi-au montat turbo au zis " asa trebuie sa fie, toate masinile au scapari de gaze acolo". Cand deschid geamul gazele trec prin plamani mei inainte de a trece prin EGR, catalizator. O sa fac sa nu mai iasa deloc, o sa pun alt colier si exhaust paste.

Am facut verificarea technica recent, vad ca a rezistat motorul la turatiile testului, mi-a torat tare masina. am inteles ca sunt cateva cicluri de turatie ca sa atinga ...cantitatea de noxe specifica masinii. Dar de fiecare data cand i-au masina de la verificare merge foarte bine, si franele merg mai bine. Eu o tin max la 2500 rot/min.

Am bagat Ceratec in ulei, motorul nu se aude aproape deloc din masina, o schimbare dramatica de zgomot, si am bagat numai jumatate din cantitatea de 300g

IMG_20190821_123024.jpg

IMG_20190821_121119.jpg

PhotoEditor_20190815_154352531.jpg

IMG_20190822_170442.jpg

Edited by emy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0