radumarkfg

furtun intercooler inlocuire furtun intercooler

10 posts in this topic

A incercat cineva sa  schimbe furtunul de la intercooler cu unul de ford, diferenta e de 100 de euro mai putin si pare la fel, Pe cel orignal mi-au cerut aprape 700 ron

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e adevarat,la 2.0d si Ford si Volvo au acelasi pret...diferenta e dupa codul de ford gasesti echivalenta pe aftermarket dar e furtun de cauciuc ordinar nu din plastic rigid ca cel OE.

recomand sa cauti din dezmembrari

Share this post


Link to post
Share on other sites

la piese auto mi-au cerut 660 si de lei pentru un furtun,Nu a gasit decat pe original.  Nu am vrut sa iau din dezmembrari ca daca e la fel copt ma tine o jumate de an si o iau de la capat. Nu am intrebat de furtun de ford, am zis sa interc sa vada ca a a mai facut cineva. Acuma e bandajat cu banda adeziva de aluminiu si legat cu coliere de plastic peste 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Ford (Volvo)e vorba de 1530297 -cod finis si il gasesti la epiesa ,karma etc la preturi intre 480-550 piesa fiind de origine (OEM).Ramine sa cauti daca te pricepi

Edited by AdrianV

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia din dezmembrari cu toata increderea...nu merita un kkt de tub de plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ca sint 2 furtune la 2.0d unul pt modele cu DPF iar celălat fara DPF . 

Vezi sa nu le încurci.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuzati ca nu am pus mai devreme, am rezolvat furtunul de la ford se potriveste si merge perfect, cu 180 ron am rezolvat. M-am chinuit sa dau furtunul vechi jos, care era de plastic si are o prindere la mijloc ( cel nou de cauciuc nu are) la care nu poti ajunge decat daca dai farul joc si e un lacasa sa bagi surubelnita sa il desfaci. Pun aici poate ajuta pe cineva.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now