volvou

Schimb distributie, ulei cutie automata

6 posts in this topic

Salutare tuturor.

Incep prin a va ura un an nou asa cum vi-l doriti.

Am rugamintea sa ma lamuriti cu cateva aspecte legate de intervalul la care trebuie efectuate urmatoarele operatiuni la un Volvo XC60 an 2014, motor 2.0 D4, 133 kW, cutie automata:

- inlocuire kit distributie + pompa de apa: cei din Romania zic ca la 180000 km, cei din Germania de unde am luat masina 240.000 km.

- ulei cutie automata: neamtul a facut ochi mari cand l-am intrebat cand se schimba si a zis ca niciodata, din discutii de pe forumuri se recomanda la 80.000 km

- recomandari pentru un service unde pot face operatiunile de mai sus in regiunea NV (CJ, MM, SM, SJ) inafara de Premium cars, mi se par exagerate preturile (am platit 1940 lei o revizie cu schimb ulei si filtre, nici nu vreau sa ma gandesc cat ar cere pentru cele de mai sus)

 

Inca o nedumerire ar fi legata de consumul de ulei, am in motor Castrol 0W20, cam la 3-4.000 km trebuie sa completez cam 0,5 l. Este dat de producator un consum (ca la VW de ex.) sau nu

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

PS: Rog un moderator sa stearga celelalte topicuri, aparent e o problema.

 

 

Edited by volvou
topic postat de mai multe ori

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.volvohowto.com/servicing-volvo-s60-v60-xc60-s80-v70-xc70-xc90-s40-v50-c30-c70-2-4d-d3-d4-and-d5-scheduled-plan-2005-to-2015/

Poate te ajuta cu ceva.

https://applications.castrol.com/oilselector/en_gb/c/search

Ca sa cauti ce ulei ai nevoie in motor.La mine in carte scrie ulei 0w30 specificatie a5b5, dar folosesc RAVENOL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar la 240000 se schimba cureaua de distributie si role , pompa apa etc.Mai jos atasat ai toate reviziile si cum se programeaza pentru modelul tau de Vovlvo .Ulei da , 0w20  prevede. Pentru scmb de ulei , filtre recomand Srvice SENECA ,eu acolo am facut scimbul ,uleiul l-am cumparat eu si filtrele , ei au facut doar manopera la cam 200 Ron. O recomandare : schimba vitezele pe la 2500 rot/min si incearca sa tii constant pe la 2000 rot/min in trafic . Eu am tot motor de 2000 cmc dar D3.In fisierul atasat scrie ca uleiul de la transmisie la cutie automata se verifica daca sunt pierderi si se completeaza dupa eliminarea cauzelor , sau se scimba la fiecare 80000 km daca folosesti remorca sau cand apare mesaj in bord .Nu stiu daca lumea e de acord cu mine , oricum eu am cutie manuala iar fisierul e de la site VOLVO.(https://esd.volvocars.com/local/us/2014-Volvo-Maintenance-Schedule.pdf)

2014-Volvo-Maintenance-Schedule.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si la multi ani !!

Din propria experienta iti spun ca ar trebui sa schimbi uleiul la cutia automata, uleiul in timp isi pierde din proprietati si o sa ajungi sa simti smucituri la schimbarea vitezelor, de ulei si consumabile motor mi se pare exagerat de mult 1900 lei , vorba colegului comanda ti tu ulei si filtre , eu le mai iau de pe autokarma- epiesa sau sunt colegi care au pe original piese si sunt mult mai ieftine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimba uleiul la cutie cat nu e prea tarziu. eu l-am schimbat de 2 ori la interval de 2-3 mii km. nu regret nimic.acum schimba mult mai silentios. mentionez ca inainte nu avea nici o problema cutia. l-am schimbat din experienta altor patiti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, in special lui Kuky62.

Ramane totusi intrebarea privind consumul de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now