Sign in to follow this  
Followers 0
Sepukku

Inscrierea masinii. Sfaturi.

5 posts in this topic

Sant in bucuresti de 7 ani insa am fost ferit pana acum de acte/spitale/cozi etc.

In 2-3 sapt o sa imi vina masina si ma gandesc cu groaza ce o sa trebuiasca sa fac.De aceea am cateva intrebari pentru cine a trecut prin aceste lucruri:

1.Masina e luata cu credit auto + avans pe care l-am platit eu.Cine inscrie masina? Eu? Dealerul? Cum fac cu asigurarea? Chem un Asiugrator acolo? ( eu nu ies cu masina aia pe poarta fara casco  ;D )

2. E normal ca atunci cand dai avansul sa ti se dea doar o factura fiscala ?

3. In caz ca o sa trebuiasca sa alerg eu...stie cineva cam cat dureaza toata afacerea cu inscrisul si numerele? E mai indicat sa angajez o firma care face asa ceva? Mai am doar 3 zile de concediu si n-as vrea sa mi le iau pentru asta... :D

In fine..cam atat. M-a intreseaza orice fel de detalii legate de acesti primi pasi(numerele rosii cat ma tin? ), mai ales ca...dealerul mi-a dat o impresie de neseriozitate si mi-e si jena sa intreb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dealerul iti raspunde la toate aceste intrebari ca de aceea este platit si din banii tai. Incearca sa-l pui putin la punct daca simti ca este neserios ca doar iti iei un Volvo de la el nu cas si rosii din piata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

daca vrei sa o inmatriculezi tu s-ar putea sa-ti ia o saptamana nu 3 zile cum zici tu.

varianta 2 ar fi sa gasesti "o firma" care are intrare la inmatriculari, asigurari si financiar si se intalneste cu tine, ii dai actele si ti le aduce inapoi in max 2 zile pt. "numai" 100 euro in afara de taxele pe care trebuie sa le platesti (cu conditia sa nu fii stresat de faptul ca ii dai actele "si ti-o vinde.....etc"-de aceea e bine ca firma sa fie recomandata de "un prieten".

acum trebuie sa hotarasti care valoare este mai mare: 100 euro sau cateva zile de stat la cozi si alergat intre inmatriculari (Pipera), sectia financiara din sectorul tau, asigurator ....etc.

eu iti doresc succes si rabdare

sebastian

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine aici mi-au cerut 2 milioane >:( >:( ! Un amic a rezolvat tot tot cu 6 milioane, pentru o dacie Nova.

Poate in Buc e altfel procedura sau nu stiu de ce e asa scump acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0