DanielS40

Probleme injectoare motoare D2(115cp)/ Procedura de Calibrare/Adaptare Injectoare

3 posts in this topic

Buna ziua,

 Detin un Volvo S40 2011 motor D2 115cp, in urma scanarilor repetare am erorile:

    1. ECM Cylinder #1 Fuel Injector Offset Learning at Max Limit

    2. ECM Cylinder #2 Fuel Injector Offset Learning at Max Limit

    3. ECM Cylinder #3 Fuel Injector Offset Learning at Max Limit

    4. ECM Cylinder #4 Fuel Injector Offset Learning at Max Limit

5ebe3c876b5b8_ErrorInjCyl3.thumb.png.465

Si urmatorii parametrii ai Injectoarelor (la relanti) :

5ebe3ca3b94eb_Injparam104.04.2020.thumb.

Simptome: vibratii puternice la relanti cu motorul rece (''parca ar merge in 3pistoane''), scoate fum in aceleratie (pana se incalzeste motorul)

Dupa Inlocuirea Injectorului Cylindrului #2:

5ebe3e1a41851_Injparam2AfterCyl2Injector

Simptome: Masina merge mai ''prost'' ca inainte: vibratii mult mai puternice, smucituri, nu este un mers rotund am motorului.

Rezolvare

1. Upgrade Soft ECM (calculatorul motorului) in Reprezentanta (deoarece se face Online cu soft-ul Fabricantului)

2. Scrierea/codarea/programarea noului injector in ECM (tot in Reprezentanta deoarece se face Online)

3. Procedura de Adaptare/Calibrare a Injectoarelor in TEST-DRIVE pe Autostrada: mers in treptele 4;5 sau 6; accelerat pana la 2800rpm; luat picioarele de pe pedale si lasat sa scada turatia pana la 1600rpm; repetata aceasta procedura de 5-6 ori pt 1proces de calibrare complet. 

Adaptation--Calibration.thumb.png.88e76a

Rezultat: un mers rotund al motorului si urmatorii parametrii ai injectoarelor:5ebe412029eb2_InjparamafterCalibration.t

Sfaturi:

1. NU va apucati in prima faza de inlocuirea injectorului/injectoarelor, s-ar putea rezolva din calibrare.

2. Daca inlocuiti un injector/injectoare sunt mari sanse sa aveti scurgeri de motorina pe la Garnitura de retur a injectorului, O-Ring volvo P/N: 31372760 NU se gaseste la noi de cumparat (sau e aprox 40ron/buc). Deasemenea Rampa de retur se poate strica. 

Sper ca acest topic sa fie util, pentru mai multe detalii dati-mi mesaj, raspund cand am timp.

Multumesc

Daniel

Adaptation pag#2.png

Check Adaptation #1.png

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, foarte explicit si detaliat! Chiar daca e posibil sa nu avem si noi aceleasi probleme, cred ca ne vor fi utile unele dintre aceste informatii! Multumim!

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Daniel,poți să ne spui cat a costat la Volvo up-grade de soft? Și calibrarea daca ai făcut-o cu ei sau tu singur.Multumewc de raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now