Sign in to follow this  
Followers 0
U R S U

[ASIGURARI] Inchei orice tip de asigurare in regim de brokeraj !

36 posts in this topic

Incep cu un P.S.Nu am stiut unde sa postez acest anunt, asa ca mi-am permis sa il postez aici. Daca veti considera ca locul lui e in alta parte, va rog sa il mutati. Multumesc!

Inchei orice tip de asigurare la majoritatea companiilor de asigurari din Romania !

Extra - asigurari pentru vehicule inmatriculate in Bulgaria !

Pentru calculatii ale primelor de asigurare astept cererile voastre. Va stau la dispozitie.

Pentru volum mai mare de asigurari ofer comision de succes!

YM - silviu_dumitriade

iChat - dumitriade

silviu_dumitriade@yahoo.com

0722.223.280

0743.890.848

0788.267.496

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sa mai face rca pentru cele inmatriculate in U.E. iar casco nu se poate face pentru cele inmatriculate in alte tari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, nu se poate emite, pe teritoriul Romaniei asigurare pentru vehiculele neinmatriculate in Romania.

Eu am cotract cu un broker din Bulgaria si in acest fel pot incheia asigurari ce privesc aceasta tara, deci, numai BG!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@URSU se pot incheia RCA-uri pt orice masian orice tara orice numar, dar, cu anumite conditii;

@feraru3333 tu mai mult il bagi in ceata, Probabil e nou la locul de munca si entuziasmat asa eram si eu la inceput:)

@ All

Se pot incheia asigurari RCA pt orice numar din orice tara, atata timp cat FACA DOVADA ca urmeaza sa inmatriculeze masina,Candva, si anume, o autorizatie provizorie, o taxa platita...etc; Orice bon/chitanta/factura care dovedeste bunele intentii in inmatricularea masinii, este acceptata de societatile de asigurari si nu creeaza proble cu CSA, de altfel care CSA a si dat aceasta ordonanta referitoare la asigurarile masinilor cu numere straine si neinmatriculate in romania.

@Moderatori, eu propun mutarea acestui topic la asigurari, probabil acolo ii e locul?! ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mexicanule nu stiu cit de frumos este sa te bagi in topicul unui om care vinde un produs/serviciu. Daca tu esti mai destept fa-ti topicul tau in care poti vinde ce vrei tu. Acesta dupa cum se poate citi in titlu este un topic in care un broker incheie asigurari RCA/CASCO. 

Urat din partea ta dar deh ....asta este tara, "uni e ma mai dejtepti"  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, nu stiu cat de frumos este sa raspunzi la un subiect doar citind ultimul post, daca citei tot vedeai ca au fost 4-5 mesaje in contradictoriu si am intervenit ca sa fac lumina, nu inteleg ce am facut atat de grav? A ajuta/informa lumea e atat de grav pe forumul asta? Chiar nu te inteleg!

Sau probabil te referi la faptul ca am zis sa il mute?, din cate stiu aici suntem la Oferte/Cerere Autoturisme si de aia mi s-ar fi parut normal, + ca avem un topic intrec cu si despre asigurari, si crede-ma ca nu a nevoie de un topic sa-mi vand un produs, eu am trecut de stagiul asta, si la initiativa mea s-a infiintat topicul cu Asigurari tocmai ca sa rasp. unor intrebari/ajutor etc....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitarile mele atunci daca ai trecut de stagiul asta, omul(U R S U)  a si scris in primul post ca nu a gasit unde sa puna anuntul si l-a pus aici . Este de datoria moderatorilor sa-l mute unde trebuie, asta daca exista o sectiune de prestari servicii la bursa.

O zi buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, stati asa! Asta e un forum de Volvo-isti, nu de manelisti! :D

Mexicanul are dreptate cu privrea incheierii RCA-urilor, dar eu ma refeream la alceva: ma asalteaza oameni cu masinni inmatriculate pe FR, GB, I, etc sa le inchei rca, ceea ce nu este posibil, atata vreme cat intentioneaza sa pastreze masina inmatriculata in afara RO!

In cea ce priveste o masina inmatriculata pe BG, pot incheia asigurarea pt ca am contract cu un broker din BG!... am mai scris! Nu am contract cu vreun alt broker de asigurari din lume, decat cu BG! Asta e!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai studiati problema cu asigurarile,va rog,chiar ma intereseaza,si nu inteleg ce daca masina e inmatriculata in germania?,eu vreau sa stau acasa 3 luni si dupa aia sa ma duc inapoi

intre timp asigurarea a expirat.

de ce sa nu pot face una in romanaia?cind ma intorc ,o sa fac alta acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) a fost sesizată cu privire la faptul că anumiÅ£i asigurători români au încheiat asigurări obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) ÅŸi pentru vehicule aflate în evidenÅ£a unor alte state din SpaÅ£iul Economic European, deÅŸi sunt autorizaÅ£i să practice astfel de asigurări numai pe teritoriul României.

ÃŽn concordanÅ£ă cu principiul european al liberei circulaÅ£ii a serviciilor, un asigurător autorizat în România poate vinde poliÅ£e RCA pentru vehiculele înmatriculate/înregistrate în alt stat membru numai după îndeplinirea procedurilor legale de notificare a autorităÅ£ii de supraveghere din acel stat cu privire la intenÅ£ia de a vinde asemenea asigurări (conform dispoziÅ£iilor Legii nr.32/2000, cu modificările ÅŸi completările ulterioare) ÅŸi cu respectarea prevederilor legale naÅ£ionale ale Å£ării respective.

Având în vedere cele constatate, CSA a emis o decizie prin care a solicitat asigurătorilor să recupereze poliÅ£ele RCA deja emise pentru astfel de vehicule ÅŸi să restituie proprietarilor prima de asigurare plătită.

Totodată, prin decizia emisă ÅŸi comunicată tuturor celor 16 societăÅ£i de asigurare autorizate să practice RCA, Comisia de Supraveghere a Asigurărilor a interzis categoric acestora să mai subscrie riscuri RCA pentru vehiculele înmatriculate/înregistrate în alte state din SpaÅ£iul Economic European, inclusiv ConfederaÅ£ia ElveÅ£iană, Republica CroaÅ£ia ÅŸi Andorra.

PreÅŸedintele CSA, Angela Toncescu, a declarat: „Până acum, niciuna dintre societăÅ£ile româneÅŸti nu ÅŸi-a anunÅ£at oficial intenÅ£ia de a vinde poliÅ£e RCA în alte state membre. Dacă un asigurător român va notifica o astfel de intenÅ£ie ÅŸi toate condiÅ£iile legale vor fi îndeplinite, acesta va putea subscrie riscuri RCA ÅŸi pentru vehiculele din statul membru respectiv. â€

Conform aceleaÅŸi decizii, societăÅ£ile de asigurare au totodată obligaÅ£ia:

să dispună măsuri corespunzătoare împotriva persoanelor care vor mai încheia astfel de asigurări, precum ÅŸi împotriva celor care au sarcina să le verifice (intermediari sau salariaÅ£i);

în toate cazurile în care se solicită încheierea unei asigurări obligatorii RCA pentru vehiculele care urmează să fie înmatriculate/înregistrate în Romania, să solicite documentele legale care atestă că formalităÅ£ile de înmatriculare/înregistrare sunt în curs de desfăÅŸurare ÅŸi deci au depăÅŸit nivelul de intenÅ£ie sau declarativ (ca de exemplu: dovada plăÅ£ii taxelor vamale unde este cazul, dovada luării în evidenÅ£a fiscală, dovada plăÅ£ii taxei de primă înmatriculare, formalităÅ£i RAR etc.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ferar de hundedoara, sigur nu poti fi de nimic pe lumea asta! Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

oferta rca pj la Asirom, masini peste 2.000 cmc, 12 luni = 580 Lei, 6 luni = 290 lei.

Oferta valabila pana la data de 15.10.2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Ma intereseaza sa inchei asigurare Casco si RCA la masina din semnatura.

Doresc full Casco (accidente, furt total/partial, vandalism etc, pe scurt toate motivele externe din care se poate strica o masina ). De preferinta la o societate care are decontare directa cu Primus Auto si care sa fie serioasa (adica sa faca plata repede si sigur).

Trimite-mi, te rog, ofertele pe mail, sau suna-ma la numarul 0730 808678.

Exclus Interamerican!

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello, pentru asigurarile de tip CASCO, am nevoie de o copie a talonului masini cat si de varianta (Confort, Premium, etc)

Pentru PJ, cele mai buna oferte, din toate punctele de vedere le am la Allianz, iar pentru PF, la FATA GENERALI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut deja Casco. Fata Generali au rata cea mai mica, dar si valoarea la care ti-o asigura e f f mica. La cat de usor se poate da un volvo dauna totala, nu vreau Fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu recomand F.A.T.A. pt. ca e o subsidiara a grupului Generali specializata pe asig. agricole, neavind o retea de sucursale si agentii in tara bine pusa la punct! Sa nu mai vorbim de decontare directa cu Primus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cumparati Allianz! Au decontare directa cu Primus, dar este foarte scumpa pentru PF si au si fransiza!

Personal, asigurarile le am la Allianz si, intr-adevar, lucreza foarte bine.

Inchei orice tip de asigurare la aproape toate companiile de pe piata romaneasca si bulgara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca trebuie sa te avizezi pe viitor pt. a incheia asigurari auto. Daca vrei, iti vand un pont pe PM (in cazul in care nu esti deja agent la Allianz)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0