mario74

Retrofit IHU+ecran 7''

27 posts in this topic

Salutare,o intrebare :

A incercat cineva sostituirea IAM cu IHU? Dupa ce am urmarit unele forumuri straine,am hotarat inlocuirea IAM 2.1 level 1 si ecran de 5'', cu o unitate IHU+ecran de 7''.In Volvo spun ca nu e posibil?!.Totusi intre timp am achizitionat unitatea,ecranul si modulul de antena GPS/GSM.

Intre timp astept concediul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face insa mai complicat puțin.

Trebuie spart codul PIN al CEM ului, dezactivata securitatea pe fibra optica și poți pune ecran de 7 inch .

Dacă vrei sa pui și NAVI , trebuie sa pui antena si activat din soft navi plus butonul NAV pus în consola .

Se poate face numai pe bani cu VDASH sau cu alte scule profi .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru confirmare.Da,intr-adevăr se pare ca procedura de înlocuire ar fi cea descrisă de tine(spart pinul CEM și activarea funcțiilor dorite, cu ajutorul VDASH).

Voi reveni cu detalii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grija mare cu Vdash si DICE China.

Se poate corupe CEM ul si trebuie altul nou la Volvo .

Cost 1300 euro .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa nu fiu tocmai eu NOROCOSUL.......

Oricum,multumesc pentru avertizare........Un sfat bun e binevenit intotdeauna,mai ales,de la cineva cu experienta!

O intrebare?!......O recomandare.....cineva care se descurca cu Xprog sau altceva asemanator?Se pare ca voi avea nevoie de citirea CEM-ului...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu asa se face .

Nu poti afla codul PIN cu xprrog pt ca e Renessas.

Se face prin mufa si durează 5-8 h .

Eu fac cu SMOK insa a fost 800e optiunea de Volvo .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,așa e, dar după instalare e posibil sa nu am anumite functii(Internet,HDD).Atunci am 2 variante:

1.Gasesc pe cineva sa- mi citească CEM-ul ,apoi trimit datele (File bin)via mail unor băieți pricepuți,care vor prelucra datele,le vor trimite înapoi și vor fi încărcate in CEM, (practic va fi rescris softul).

2.Demontez CEM- ul și îl trimit in Polonia(aceeași băieți),unde vor rescrie softul.Masina nu o pot folosi in acest timp..

De fapt ar fi și a treia varianta:

O excursie in Polonia.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primul pas este facut

A4416AC1-CB99-4617-BCCB-137ABE873F27.jpeg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 21.08.2020 at 11:57 AM, BogdanG a spus:

Grija mare cu Vdash si DICE China.

Se poate corupe CEM ul si trebuie altul nou la Volvo .

Cost 1300 euro .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Mda....s-a dovedit faptul ca de fapt masina era echipata cu un CEM LOW BASE.Inlocuit CEM.Costul,undeva la...60-65% mai ieftin decat cifra mentionata .....Exista o alta varianta la jumatate din cat am platit ,dar cu riscuri.....asa ca am ales reprezentanta.....Mentionez faptul ca am decis inlocuirea CEM-ului deoarece anumite optiuni ce urmeaza a fi adaugate, nu puteau functiona cu CEM-ul vechi....

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asta nu m-am gândit.

Adevărat ca la CEM Low nu poti pune mai nimic .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu noutati,intre timp,am montat IHU+ecran de 7''.Am activat navigatia,instalat camera anterioara si cea posterioara.Am instalat BLIS-ul.Apoi am vizitat reprezentanta pentru schimbarea configuratiei si instalarea unor softuri (camera anterioara/posterioara si BLIS ),Nu a putut fi incarcat softul pentru IHU.Serverul suedez nu recunoaste hardware-ul instalat(sunt promisiuni ca va fi rezolvata problema).

P.S.

Se lucreaza la instalarea sistemului ACC si a senzorilor de parcare anteriori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca ieseai mai ieftin cumparand o masina cu toate dotarile pe care le vrei . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 05.11.2020 at 8:54 PM, BogdanG a spus:

Parerea mea este ca ieseai mai ieftin cumparand o masina cu toate dotarile pe care le vrei . 

Din pacate la momentul acela nu era nimic,care sa aiba toate optiunile.Masina a fost cumparata uzata,(1,5 ani cu garantia ,,Volvo Selekt'').

Cu garantia Volvo Selekt poti gasi ceva semi-uzat la pret bun,dar slabut la echipare.....deci....trebuiesc facute compromisuri!!!

Parerea mea este ....nu,nu cred ca ieseam mai ieftin,poate am avut noroc si in momentul in care am cumparat piesele(instalarea,adaugarea cablurilor lipsa am facut-o singur).Da ,a trebuit inlocuit CEM-ul(pana acum asta a fost cea mai  mare cheltuiala),in rest la unele modificari mai scump a fost softul decat piesa(EX:senzori blis-80 de euro,cablaj-15 euro,ecran 7"+IHU -125 euro,modul FSM+FLR-170 euro,servo frana 30 de euro!!!)

Apoi satisfactia cand arati la prieteni,cunostinte....si raman cu gura cascata.Sau chiar la reprezentanta(cand am intrebat cum pot schimba ecranul de 5'' si adauga navigatie,raspunsul a fost ,se poate schimba cu  Sensus Connected Touch,IHU ....nici vorba,nu se poate adauga!!Pretul cerut pentru instalarea camerei posterioare era de 900-1000 de euro ,fara CEM.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Munca ta nu o pui ? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp s-a reusit instalarea si actualizarea softului IHU.La media a aparut si optiunea HDD.Au aparut deasemenea si ceva app noi.Pentru mine cea mai importanta fiind TuneIn...(te tine mai aproape de casa):D

PHOTO.jpg

Edited by mario74
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi promiti ca faci o lista, tragi linie si imi zici pretul final ? :D 

 

Spor 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord......Cand voi considera ca  nu mai am nevoie de adaugarea vreunei optiuni sau de a modifica ceva ,voi face un total!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Ai reusit sa faci si ACC?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 ore, blueazimut a spus:

Salutare!

Ai reusit sa faci si ACC?

Salut!

Practic a mai ramas de schimbat parbrizul,ceea ce va permite ulterior instalarea modulului FSM.Apoi va urma incarcarea softului necesar si calibrarea sistemului.Pe sfarsitul lunii viitoare va fi gata.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 16.04.2021 at 10:16 PM, blueazimut a spus:

Salutare!

Ai reusit sa faci si ACC?

Da,acum e gata.....azi  au mai ajuns alte doua .....piese....31386705 si 31386706,pe sfarsitul saptamanii va fi completat cablajul si activata optiunea...Apoi sper sa gasesc doua oglinzi electrice si gata!!!

 

 

   

IMG-8763.jpg

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acum,trebuie sa ne ocupam si de lucruri mai marunte,dar mult mai importante!!!!

IMG-8769.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

Si bordul l-ai schimbat cu totul?Sau ai facut o gaura pentru Distance Alert sau cum s-o numi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 13 ore, blueazimut a spus:

:D

Si bordul l-ai schimbat cu totul?Sau ai facut o gaura pentru Distance Alert sau cum s-o numi?

Aveam de gand sa-l schimb, numai daca gaseam unul in piele,la un pret acceptabil.Plansa de bord a trebuit demontata pentru a adauga 2 fire de CAN in conectorul 74/412,care este fixat pe stalpul din stanga parbrizului.Cu aceasta ocazie au fost trase si firele cu conectorul aferent si am taiat gaura pentru acel indicator vizual.In 5 ore a fost gata......;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa zic asa....,,PROIECT INCHIS,,

A fost un XC60 D4 AWD  KINETIC /2015.04,practic in afara de USB,AUX si Bluethoot,nimic altceva......

Am adaugat:

IAM 2.1 level 3 (navigatie),mai tarziu IHU cu functie INTERNET si HDD+plus diverse app....METEO,TUNEIN......

BLIS/CTA

PTC Heater

Senzori parcare fata(spate avea din fabrica)+camera fata/spate

Oglinzi electrice(avea manuale)

ACC (Adaptive Cruise Control)

LDW(Lane Departure Warning)

Incalzire in scaune (anterior/posterior)

modul TV..........

 

 

Edited by mario74
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super treaba @mario74. Poti detalia te rog pasii pentru acc, Lane, Blis? Piese necesare, manopera? E undeva un tutorial pe tema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now