DanDanutz

Erori xc 60

14 posts in this topic

Buna seara,sunt nou pe aici si am rugaminte sa ma ajutati si pe mine in legatura cu niste erori aparute .P040500   P034000 P034100 P034200 si anume cam ce se poate face .erorile sunt de egr si senzor ax cu came .se pot curata sau trebuiesc inlocuite?multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, DanDanutz said:

20200817_153842.jpg

 

20161125_170203.thumb.jpg.b578739e8e391265d77600017fbc8e88.jpg

Edited by DanDanutz
Masina este un xc60 2.4D, 163cp ,awd ,cutie manuala,an 2012

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Buna ziua ma poate ajuta si pe mine cineva ,se pot curata piesele respective se schimba si cat ar costa distractia.multumesc

 

11 hours ago, DanDanutz said:

20200817_153842.jpg

 

20161125_170203.thumb.jpg.b578739e8e391265d77600017fbc8e88.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Tu ai putea, mergand turat vreo 30 minute de la Pitesti la Bucuresti si inapoi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/21/2020 at 8:17 AM, maverick said:

Salut, 

Tu ai putea, mergand turat vreo 30 minute de la Pitesti la Bucuresti si inapoi. 

Daca merge turat se lipesc firele inapoi ? 

 

@DanDanutz vezi ca ai fire rupte in cablajul motor sau probleme ECM . As incepe prin verificarea cablajului motor in zona EGR ului, acolo se rup firele . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,am fost astazi cu masina in reprezentanta si in urma testului am primit urmatoarele din lista de mai jos ,acum senzorul ax cu came l-am inlocuit inaine sa ma duc la ei ca imi dadea eroare pe un tester la un prieten si piesa a fost 150lei ,in fine am schimbat-o identica cu ce am dat jos tot aceiasi serie aceiasi firma bosch ,astia zic ca nu e volvo.in concluzie de ce sa ma apuc prima data ?multumesc

15990680173603036390637507852382.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din constatarile facute de Primus eu ma gindesc ca anumite repere ori au fost schimbate  inainte sa cumperi masina (asta nu stii )  si poate ceva s-a intreprins la masina ta inainte sa o cumperi (vezi urechi rupte la tubulatura,alternator schimbat )ori cind ai cumparat-o (asta sigur stii tu)daca ai mai avut ceva interventii.

Piesele de origine indiferent ce marca sau serie au pe ele sigur au si celebra sigla Volvo si un numar de 8 cifre.

La Primus daca nu au gasit asa ceva  la unele repere  ce ei le-au verificat ,ti-au scris in clar ce si cum ca si constatare.

Acum ca si rezolvare  ar trebui sa cercetezi cablajele de care facea vorbire Bogdan G asa ca punct de plecare  ca urmare a erorii aparute de EGR. Altceva nu ai ce face intrucit nu este pe ghicite si de schimbat asa orice. Cam riscant  cu masinile relativ noi  si fara istoric..

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns,astept de la reprezentanta oferta pentru reparatie sa vedem daca ne incadram , nu am nici o alta solutie unde o pot repara 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vvolvo Primus a scris clar in constatare ce am scris eu mai sus, 3.5h verificare cablaj motor  . 

@DanDanutz cum adica nu ai alta solutie unde sa o repari ? Exista Vadim, exista subsemnatul, asta facem de ani buni, reparam fiare cu emblema de Volvo . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Acum 2 ore, BogdanG a spus:

@Vvolvo Primus a scris clar in constatare ce am scris eu mai sus, 3.5h verificare cablaj motor  . 

 

 

La 02.09.2020 at 7:56 PM, Vvolvo a spus:

............

Acum ca si rezolvare  ar trebui sa cercetezi cablajele de care facea vorbire Bogdan G asa ca punct de plecare  ca urmare a erorii aparute de EGR. Altceva nu ai ce face intrucit nu este pe ghicite si de schimbat asa orice. Cam riscant  cu masinile relativ noi  si fara istoric..

 

 

 

Sa citim atent..

Ideea este ca nu a rezolvat dar i-ai facut o invitatie..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca suntem printre putinii din Ro care facem fire la Volvo asta ca să nu zic .....adevărul și anume ca suntem cei mai tari in fire la Volvo .

Happy?

Cam tot ce ne vin fire sunt din alte service-uri care de rușine iau lucrări insa nu stiu sa faca .

Când ai Vida Online și wiring mura n gura e joaca de copil insa costa 70 lei pe ora abonamentul deci și tarifele noastre sunt mari .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca sinteti cei mai tari .Aveti osatura si cablajele  din otel suedez.:)

Eu sint multumit de fel daca din conversatii mai aflu cu cite ceva..

 

 

offtopic

Multumesc de indrumare atunci cu cheia mea de v70I . A fost la mina a treia dar nu conteaza .

Important sa zic asa chiar sa coste o cheie de cazan v70 I cam 30% din cit ia reprezentanta chiar  daca m-am oferit sa zic ca  dau eu bin-ul din imo sa mi-l arunce in tranceiver-ul din cheia no name??Am vrut sa reduc un pic din costuri si ma gindeam ca practica niste preturi prietenesti ,vorbind cu tine anterior sau asta nu conta pentru respectivul !

In fine ca intotdeauna tu ai fost amabil.:)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate la modelul tau e prea complicat de facut cheie, de aia si costa mai mult insa la astea noi o cheie noua cu tot cu scris este 700 lei la mine, adica de vreo 2.5 ori mai putin vs reprezentanta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now