v5

Faruri adaptive cu LED

7 posts in this topic

Am o intrebare relativ la farurile adaptive cu led - are cineva? Video-ul de pe site-ul Volvo arata foarte bine, dar chiar functioneaza atat de bine in practica? Poti lasa faza lunga non-stop fara sa orbesti pe ceilalti? Pana acum am avut comutare automata de pe faza lunga pe faza scurta, mergea ok in general dar si aia mai dadea ocazional rateuri; parca-mi vine greu sa cred ca merge ca in materialul "promo"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce model auto ?

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt V60 mă interesează, dar bănuiesc că-s la fel pe toate modelele noi de la Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt la fel, la V60 farurile adaptive LED cu auto faza lunga sunt mult mai okay decat la S90/V90 . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/28/2020 at 7:40 PM, v5 said:

Am o intrebare relativ la farurile adaptive cu led - are cineva? Video-ul de pe site-ul Volvo arata foarte bine, dar chiar functioneaza atat de bine in practica? Poti lasa faza lunga non-stop fara sa orbesti pe ceilalti? Pana acum am avut comutare automata de pe faza lunga pe faza scurta, mergea ok in general dar si aia mai dadea ocazional rateuri; parca-mi vine greu sa cred ca merge ca in materialul "promo"

Salut, 

Eu am avut faruri cu Xenon cu aceasta functie insa astea vin din fabrica - au un sistem de oglinzi (vorbesc de Xenon) prin care "umbresc" dinamic anumite zone astfel incat sa nu ii orbesti pe cei din fata ta sau cei din sens opus - foarte frumos. A mers si merge impecabil actualmente functia - nicio o problema dupa 5 ani. La LED presupun ca ar fi mai simplu - se inchid / deschid asumite LED-uri individuale din compozitia farului. 

Deci pot sa iti spun ca cel putin pentru Xenon e foarte frumos - si datorita faptului ca aceasta functie nu este a farului ci a unui calculator din masina care foloseste senzorii si camerele si respectiv comanda farul, sunt convins ca functioneaza ireprosabil si pe LED. 

Si tot datorita acestui aspect, sunt circumspect ca se pot monta after-market. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, nu; intrebam despre alea din fabrica, nu after-market. Super daca zici ca functioneaza bine - mie si farurile cu comutare automata faza lunga-scurta de pe masina precedenta mi s-au parut misto, astea deja pareau "too good to be true" din clip-ul de marketing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maverick farurile adaptive cu auto faza lunga au si matrice LED in ele nu numai xenon . Numai cu xenon nu puteau face acel joc de lumini superb dupa care plangi . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now