mAnO

Volvo c30 Apa in masina

8 posts in this topic

Buna ziua . 

Am vazut ca sunt multe topicuri la diferite modele de volvo dar nu am gasit nici o rezolvare . 

Am un C30 2011 , FARA TRAPA .

Am gasit azi apa in masina in amblele parti (mai multa in stanga spate unde era apa trecuta prin cei 10 cm de burete si se udase covorul)

 

am verificat usile

parbrizul este schimbat si verificat acu 5 luni (nu are scurgere sigur )

furtunul de la AC de evacuare apa intra in podea , nu este iesit 

am verificat scurgerile de la stegatoare si le am desfundat si tot nu vad sa intre apa pe acolo 

Aveti idee ce este ?

 

Multumesc , si scuzati daca a mai fost vorbit aceasta problema , dar sunt nou aici si tot ce am gasit erau probleme de la trapa (Nu am trapa )

WhatsApp Video 2020-09-02 at 15.18.42.mp4

Edited by mAnO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scurgerile de sub usi - apa vine pe acolo si daca ai infundate scurgerile apa se aduna sub usa si "sare" pragurile. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, maverick a spus:

Scurgerile de sub usi - apa vine pe acolo si daca ai infundate scurgerile apa se aduna sub usa si "sare" pragurile. 

Este vorba de multa apa . În video nu se vede multa pentru ca este in burete . Am stors o galeata de apa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat daca nu vine cumva dinspre compartimentul motor? Adica este umed in spatele pedalierului si mai sus de nivelul apei din masina? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, maverick a spus:

Ai verificat daca nu vine cumva dinspre compartimentul motor? Adica este umed in spatele pedalierului si mai sus de nivelul apei din masina? 

Doar ce m am uitat acum . Buretele din spatele pedalelor cat si in partea cealaltă sunt uscate . Nici pic de umezeala .

Am scos tot din masina , am șters toata apa si am uscat totul ieri.  

A plouat aseara si azi nu vad nici pic de apa în masina . 

Am schimbat parbrizul in decembrie pentru ca nu era lipit cum trebuie,  ma gândesc ca o fi apa de atunci . Dar nu cred ca stătea toata apa aasa in masina si ieșea prin carpeta din spate abia ieri . 

nu stiu ce sa zic , am dat drumul la AC si apa curge jos , banchetele din spate uscate , in portbagaj uscat ....

Acum 6 ore, maverick a spus:

Ai verificat daca nu vine cumva dinspre compartimentul motor? Adica este umed in spatele pedalierului si mai sus de nivelul apei din masina? 

Acum 21 ore, maverick a spus:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzati pentru double post . Am scos bancheta in spate , si sub bancheta este apa , se vede cum sa scurs înainte jos la picioare . De unde ar putea fi apa sub scaune ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tb sa golesti masina de scaune si mocheta si sa vezi clar pe unde intra . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai 2 variante care se  leagă de pilonul central de scurgere a apei prin mașinĂ. Eu am c30 cu trapă și m-am trezit cu scurgere de apă pe partea stângă șofer.

Am verificat  trapa. Totul ok. Din câte am citit totul vine de la Condensatorul AC-ului care se scurge în pilonul central , la colțurile parbrizului. Dacă este înfundat de sedimente multe, apa de la condensator refulează în habitaclu sau în sistemul de canalizare a ventilației și  ți-l suflă inclusiv la pasageri spate.

O probă scurtă ar fi să torni niște apă pe la scurgerile la parbriz prin plastic și să vezi dacă curge imediat sub roțile față spre habitaclu. La mine asta a fost problema. 

E o problemă recurentă de proiectare la mai multe modele Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now