Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Sorin03

Volvo S60, benzina , AT

15 posts in this topic

Salutare,

Suntem in cautarea unei masini pentru sotie, ii place S60...vrea AT , an 2010-2013...buget 10k euro. Este 1 singur anunt momentan care se incadreaza :) ...dar nu stiu daca este prea ieftin...prea scump...si cam ce ar trebui sa verificam in istoric.

Ce spuneti, gasim ceva in bugetul respectiv sau? 

Multumesc! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru o benzinara care sa fie de incredere macar 6,7 ani in exploatarea ulterioara ,cu rulaj cit 4,5 revizii  ,optionale mediu sau un pic mai sus,culoarea placuta ,carte service ,istoric  ar fi  mai mult peste banii alocati. Intretinerea la AT este un pic mai costisitoare.

Totul pleaca de la capaciatate finaciara a fiecaruia de intretinere fara compromisuri si probleme pentru modelele exploatate indelung in Europa si apoi revindute la noi in tara.

Este plin forumul de informatii si respectiv internetul ,trebuie doar sa cauti ,cind banii sint la tine in mina.:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns, masina va fi utilizata zilnic pentru mers la serviciu , cam 2 revizii/an la 10k km. Nu stiu daca este permis sa pun anunturi de pe OLX dar suntem hotarati sa mergem sambata sa vedem masina si poate sa o putem verifica ulterior la BogdanG. Spune ca are revizia la cutie anul asta , sper ca nu si singura in 8 ani :) si istoric complet la Primus. Daca nu o fi sa fie aia mai cautam. Cutia AT este Aisin?

Numai bine, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

L.E : anuntul nu mai e valabil...asa ca trebuie sa cautam altceva :)

Incerc sa pun anunturile aici si as fi recunoscator daca primesc un feedback! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai gaseam postarea :) Este mai ok aici pana gasim ceva . Stiu ca nu este S60 dar am vrea sa mergem sa vedem masina asta :

https://www.seldenrijk.eu/en/vehicle/266056/volvo-c30-25-t5-redition-automatic-230pk-xenon-navigatie-leder-air-conditioning-control

 Doamne, sunt atat de rare masinile astea :)

Ce ziceti? Stiu...are 200k + ...dar daca are istoric eu zic ca merita ...una cu 100k km este cu peste 3k euro mai scumpa . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinuta este superba, din punct de vedere al motorizarii. Insa, esti SIGUR ca asta va fi masina de mers la servici, zi de zi  ?!??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, de ce nu :) Brasovul este un oras aerisit...iar daca te referi la consum ..are decont lunar de carburant iar la revizii si piese plateste pretul fara TVA . Am mai gasit una la Girona, T5, 2011, 10500 euro, 89k km ,  maine vedem daca mai sunt disponibile , vedem istoricul si ne punem la drum.  Ce interval de service are cutia? 60k? Dar la motor, cat este specificat 10k -15k? 

Numai bine, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nice, eu am avut C70 T5 si nu am avut probleme cu masina sau cutia e viteze....revizia era in jurul a 900lei la reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cautam probleme...doar rezolvari :) ..glumeam.  M-am uitat pe cartea de service la la masina din Olanda si are revizii la 1 an si circa 30k km. MI se pare foarte mare intervalul de 30k..voi asa le faceti? Are 5 revizii la rep Volvo, vreo 3 la Fiat si apoi 1 sau 2 la ceva servisuri. Cred ca a avut 3 proprietari ..cam mult...mai cautam. Spuneau ca a schimbat distributia la 180k km...acesta este intwrvalul? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://vimeo.com/457409449  

Ma ajutati va rog ? Asa trebuie sa sune un T5? Mai am video cu exterior , interior dar sunt mai putin importante :) Arata ok, este un Momentum din 2008 cu 105k km . Trebuie sa luam o decizie rapid ...asa ca un raspuns rapid va fi extrem de apreciat. 

Iar in cutie , de cate ori ar fi trebuit schimbat uleiul? Ma gandesc ca de minim 2 -3 ori...

Numai bine, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna bine insa cutia chiar este problema la modelul acesta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahh, mi-ai dat cea mai proasta veste pe ziua de astazi. :) Depsre ce este vorba? Sunt probleme frecvente sau tine de intretinere? Ce tip de cutie are , ce se poate repara in caz ca se strica?

Multumesc! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o cutie AW55 ce are probleme cu blocul de valve și discurile de frictiune .

Dacă nu a fost înlocuit la timp uleiul astea sunt problemele care apar .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites