Drevil71

Vreau sa achizitiinez un xc60

3 posts in this topic

Salutare

M-am.tot gandit ce masina sa imi iau si am ajuns la concluzia( dupa consultarea mai multor mecanici si utilizatori ai acestui model) sa fie un Xc60 2015 2016 2017 pana in modelul full led ( ca imi rupe fashul la bani).AWD cutie 8 trepte. Singura mea neliniste este ca am inteles ca din 2014 China a cumparat Volvo si ca modelul XC 60 se fabrica la mancatorii de orez.Acum vin si intreb...oare mai pot beneficia de garantia, siguranta si fiabilitatea unui lucru suedez sau mai bine caut altceva? Desi designul si tinuta de drum ma dau pe spate. Astept pareri si sfaturi. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

XC60 2017 este facut in Belgia (am avut eu unul), are cutie 8 trepte, iar motorul D4 VEA mi s-a parut foarte OK. Economic si in acelasi timp sportiv cand vrei sa tragi de el - cu Polestar si motorina care trebuie face minuni cand vrei sa mergi sportiv. Iar cand vrei sa mergi usor la drum lung scoti un consum de sub 7, inclusiv mers pe autostrada la 140 km/h. Nu am avut nicio o problema in 2 ani si 60k km. Insa meritat luat full option in opinia mea - cu ACC, evitare coliziuni, radar bara spate, tot. 

Succes cu achizitia!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@drevil 

Geely a cumparat Volvo in 2010 nu 2014, XC60 nu a fost niciodata vreo masina suedeza fiind pe platforma FORD facuta in Belgia iar cutie in 8 trepte si AWD nu exista decat intr-o singura varianta cand ai multi bani si iei XC60 T6 2017 2L 306 CP (minim 25k euro) , ala e 8 trepte si AWD, in rest 6 trepte AWD sau 8 trepte FWD . 

Dupa care raman uimit de varietatea de modele pe care o cauti, pai 2015 e una, 2017 e alta fiind EURO 6 si de la 18k euro in sus, iar 2015 iei si cu 13.000 euro . 

Deci pana la urma ce cauti ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now