Marianxc

Problema plafoniera spate xc90

8 posts in this topic

Buna seara.

A mai intamplinat cineva aceasta problema, respectiv plafoniera din spate nu se mai aprinde de loc nici macar ledul acela de ambient? A functionat perfect pana acum. Masina am achizitionat-o de curand.

Masina mai da o eroare uneori la semnalizare dreapta respectiv afisaza mesajul:

indicator semnalizare- defectiune de sistem.

Cei de la reprezentanta au spus cand am facut revizia ca trebuie facut update la soft dar din pacate nu au putut sa faca atunci ca nu le-a mers reteau a ramas sa merg ulterior sa imi reseteze si intervalul service.

Aveti idee si plafoniera din spate sa fie tot din soft?

A mai intampinat cineva problema asta?

Ce rezolvare o avea?

Multumesc!

BF504871-59BE-415C-9C52-7407F1E33FD4.jpeg

Edited by Marianxc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nicio legătură softul cu semnalizarea sau cu stopul. Mergi la service să o repare. E posibil orice, o siguranță, sau un contact imperfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu semnalizarea e ca totusi

functioneaza chiar daca apare eroarea. Mesajul de eroare nu ramane dispare dupa ce reprornesc masina.

Cei de la reprezentanta au zis ca e din soft.

Dar ce sa aiba plafoniera asa dintr-o data sa nu mai functioneze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unde or fi sigurantele sa le verific ptr plafoniera cel putin? Cea din fata functioneaza perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mers azi la reprezentanta cica plafoniera e arsa. Mai exact ledurile functioneaza curent la plafoniera vine dar e ars un swici sau ceva de genul, iar plafoniera primeste comanda dar nu stie ce sa faca. Solutia o noua plafoniera cost total piesa + manopera 600 ron, nu am rezolvat-o momentan astept sa vina comanda si apoi sa o schimb. 
La semnalizare cica ar fi o eroare din soft au facut update la soft iar daca problema persista necesita inlocuire maneta de la semnalizare.

Legat de plafoniera am o vaga banuiala ca e vina lor deoarece cand am fost la revizie au incercat sa faca update la soft si in timp ce il faceau nu a mai mers sistemul de la volvo si nu au putut face updatul pana la final. Eu cred ca aceea intrerupere a dat un soc ceva si a ars ce era de ars la aceea plafoniera.

Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna revin cu problema plafonierei spate. Pret piesa la reprezentanta 540 ron, data comanda la un magazin de piese auto pe original 230 ron. Se pare insa ca am ramas cu o plafoniera pe care am sa incerc sa o vand pe olx deoarece astazi brusc fara nici o interventie plafoniera de pe masina a inceput sa functioneze in mod normal. Are cineva vreo explocatie cum de dunctioneaza?

Sa fie de la soft ? Dar de ce a inceput sa functioneze dupa 2 zile de cand s-a umblat la soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ai avut probleme cu bateria mica de S&S . Dureaza o zi pana se reseteaza BMS ul si isi revine partea electrica a masinii la normal . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara!

Revin cu problema cu semnalizarea, doar la semnal dreapata, care se accentueaza atunci cand se incalzeste afara. Sa fie un contact imperfect?

De la reprezentanta au sugerat sa inlocuiesc maneta cu totul.

Aveti cunostinta necesita resoftare ca sa recunoasca noua maneta sau se inlocuieste pur si simplu fara nici o problema?

Mentionez ca as vrea sa o inlocuiesc cu o piesa din dezmembrari.

Multumesc!

Edited by Marianxc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now