Costa69

XC 90 my 2016 - Probleme baterie

12 posts in this topic

Salutare grup, recent am schimbat bateria originala de pe XC 90 my 2016, nu am gasit-o pe cea origila AGM de 80 amp si am pus un Exide de 80 amp care este pentru start/stop.

Imi apare mesaj de eroare in bord ca nu poate incarca bateria, alternatorul incarca, tensiuna este de 14,9v, aveti idee ce ar putea fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt sigur dar poate trebuie programat/resetat ceva ca ai schimbat bateria. Stiu ca la unele modele trebuie sa o lasi nu stiu cate minute inainte sa scoti borna de la baterie altfel da in balbaiala. Nu ar trebui sa aibe vreo importanta brand-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa resetez parametrii din computerul masinii dar nu am mers, imi voi face o prgramare la reprezentanta, avem si in Bacau una nou  deschisa de catre cei de la Audi/VW dar nu au softul complet pentru service, va trebui sa ajung la Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/24/2020 at 2:45 PM, Costa69 said:

Salutare grup, recent am schimbat bateria originala de pe XC 90 my 2016, nu am gasit-o pe cea origila AGM de 80 amp si am pus un Exide de 80 amp care este pentru start/stop.

Imi apare mesaj de eroare in bord ca nu poate incarca bateria, alternatorul incarca, tensiuna este de 14,9v, aveti idee ce ar putea fi?

Ai schimbat bateria degeaba sau mai bine zis de pomana . 

Problema e bateria mica de S&S, aia trebuie verificata si masurata tensiunea . Daca are 10V trebuie alta . Se reseteaza singura dupa ce sta masina 6h in stand by . 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, bateria mica a fost problema, am inlocuit-o si a doua zi mi-a disparut mesajul de eroare. Bateria cea mare pe tester mai avea durata de viata 65%, avea si 5 ani vechime.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/28/2020 at 9:07 PM, BogdanG said:

Ai schimbat bateria degeaba sau mai bine zis de pomana . 

Problema e bateria mica de S&S, aia trebuie verificata si masurata tensiunea . Daca are 10V trebuie alta . Se reseteaza singura dupa ce sta masina 6h in stand by . 

 

 

Salut,

Am si eu o situatie care tine de baterie si de incalzirea stationara. De cand a scazut sub zero, primesc mesaj "parking climate unavailable - charge level too low" 

Am verificat ambele baterii - cea mica are peste 90%, cea mare este la 70%. Trebuie sa schimb bateria mare? 

Masina e din noiembrie 2016, bateriile originale. 

Multumesc! 

Edited by MS10ZND

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca bateria mare este 70% nu e bine, pt a functiona corect S&S si sau heaterul auxiliar trebuie sa fie peste 83% bateria mare . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, Bogdan! 

Mai am o intrebare ref la incalzirea in scaunul soferului - care nu functioneaza. Electricianul a verificat curentul pe pinii de la mufa de sub scaun si se pare ca este curent.

Ai vreo idee ce ar putea sa mai verifice? sau ai cumva o schema a circuitelor de sub scaun? 

Pe tester nu apare eroare/defect. 

Multumesc anticipat pentru ajutor. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca bateria cum spunea si Bogdan este sub 83% computerul masinii va reduce din consumatori, nici la mine nu mai mergea incalzirea in scaune si nici start/stop, cand vei schimba bateria se va intoarce la normal.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MS10ZND e imposibil sa nu dea eroare . Daca vine curent vezi dacă si iese curent spre sezut și spatar . Dacă nu iese curent este SHM ul defect. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ai cumva o schema a instalațiilor electrice de sub scaun? 

Oare dacă iau modulul shm din dreapta il pot pune la scaunul din stânga sa verific daca funcționează? 

Mulțumesc mult pentru răspuns! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate la modelele noi nu poti salva diagramele din VIDA online iar de acasa nu am acces . 

Poti muta SHM din st in dr, nu cred ca au ID . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now